Skip to main content

امروزه کولر گازی و اسپلیت تبدیل به یکی از پرکاربردترین ابزار ها در فصل گرما برای خنک کردن فضاهای داخلی شده است. از ویژگی های کولر گازی و اسپلیت می توان به مصرف بهینه برق، تولید صدای بسیار کم در حین کار و طول عمر بالا اشاره کرد. همچنین اسپلیت و کولر گازی دما، رطوبت و ذرات گرد و غبار را کاهش می دهد. از این رو باعث میشود که هوای داخل منزل یا هر مکانی مطبوع باشد.

این ویژگی ها باعث شده است که کولر گازی و اسپلیت در چند سال اخیر مورد استقبال بسیاری از افراد قرار بگیرد. کولر ها از قطعات متعددی ساخته شده اند. یکی از اجزاء بسیار مهم این وسیله سرمایشی پنل آن است. در ادامه این مطلب سعی داریم شما را بیشتر با پنل کولر گازی و اسپلیت اشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پنل کولر گازی و اسپلیت

پنل کولر گازی و اسپلیت چیست؟

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، یکی از اجزاء بسیار مهم کولر گازی و اسپلیت ها پنل آن است. وظیفه اصلی پنل انتقال سرما و گرما به محیط می باشد. در گذشته نه چندان دور ابتدا کولر گازی و اسپلیت ها به صورت یک تکه ای تولید می شدند.

اما یکی از دلایلی که باعث شد این نوع از وسایل سرمایشی از رده خارج شوند، تولید بیش از حد صدا بود. همین مورد باعث ایجاد نارضایتی بین مصرف کننده گان شده بود. از این رو تولید کنندگان اقدام به تولید کولر گازی و اسپلیت های دو تکه کردند. این اقدام باعث شد که مشکل سر و صدای ایجاد شده توسط پنل از بین برود.

نکته: پنل کولر گازی و اسپلیت ها از چند قطعه متفاوت تشکیل شده است و هر کدام وظیفه خاصی دارند. گاهی اوقات ممکن است برای هر یک از اجزا پنل مشکلی پیش بیاید و پنل نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. از این رو باید در نصب و نگهداری پنل کولر گازی و اسپلیت دقت کنید.

حتما بخوانید: خرید موتور فن کولر گازی و اسپلیت

اجزاء داخلی پنل کولر گازی و اسپلیت

اجزاه و قطعات داخلی پنل کولر گازی و اسپلیت عبارتند از:

  • موتور فن داخلی کولر گازی و اسپلیت
  • موتور بادگردان پنل کولر گازی و اسپلیت
  • بلوور کولر گازی و اسپلیت
  • رادیات پنل کولر گازی و اسپلیت
  • برد داخلی پنل کولر گازی و اسپلیت
  • و……

رادیات پنل جزو آن قطعاتی است که بیشترین خرابی و آسیب را در کولر گازی و اسپلیت دارد. عمده علت خرابی آن نیز اکسید شدن لوله های پنل به هنگام نصب اشتباه یا قرار گرفتن در معرض گاز های اکسید کننده مس می باشد. در صورتی که این اتفاق بیوفتند امکان رفع نشتی برای رادیات پنل کولر گازی و اسپلیت وجود ندارد. در این مواقع بهترین گزینه تعویض رادیات پنل کولر گازی و اسپلیت می باشد.

بررسی کولر گازی و اسپلیت تک پنل

کولر گازی و اسپلیت تک پنل شامل یک دو یونیت خارجی و داخلی می باشد. همانطور که از اسم آن مشخص است محل نصب یونیت خارجی در فضای بیرون از ساختمان می باشد. وظیفه اصلی یونیت خارجی انتقال گرمای محیط به فضای آزاد است. یونیت داخلی که معمولا با نام پنل یاد می شود در فضای داخلی ساختمان نصب می شود و با استفاده از کندانسور محیط مورد نظر را خنک و به دمای مطلوب می رساند. اگر قصد خرید کولر گازی و اسپلیت تک پنل را دارید، بهتر است بدانید که این وسیله توانایی خنک کنندگی کمتری نسبت به کولرهای دو پنله دارند.

بررسی کولر گازی و اسپلیت دو پنل

یکی از عمده دلایلی که افراد از کولر گازی و اسپلیت دو پنل استفاده می کنند، اهمیت به نمای ساختمان است. کولرهای دو پنل این قابلیت را دارند که  با استفاده از یک یونیت بیرونی، از چند پنل داخلی پشتیبانی کنند. برقی که برای کولر گازی و اسپلیت های دو پنله مصرف می‌شود، از برق مصرفی کمپرسور و پنل‌های داخلی حاصل می‌شود. کولر گازی و اسپلیت دو پنل، یک کمپرسور دارند که متصل به دو پنل داخلی است. می توان این دو پنل را در دو محیط مختلف ولی نزدیک به هم قرار داد و آن‌ها را به یک کندانسور وصل کرد.

به طور کلی می توان گفت که هیچ محدودیتی برای متصل کردن چند پنل داخلی به یک یونیت خارجی وجود ندارد. با این ویزگی می توان از فضای خارجی کمتری استفاده کرد و همچنین نما و زیبایی ساختمان را نیز حفظ کرد. از دیگر ویژگی های مثبت کولر گازی و اسپلیت دو پنل می توان به قدرت خنک کنندگی بالا آن اشاره کرد. به طوری که با یک دستگاه می توان کل فضا را به دمای مطلوب رساند.

نکته: بهتر است بدانید که هزینه مصرفی توسط کولر گازی و اسپلیت دو پنل به مراتب بیشتر از کولر گازی و اسپلیت تک پنل می باشد.

جمع بندی:

برای اطلاع از قیمت و خرید پنل کولر گازی و اسپلیت در عمده بازار، از طریق راه‌های ارتباطی که برای شما قرار داده‌ایم با ما در ارتباط باشد. در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما کاربران عزیز و همراه خواهیم بود. امیدواریم که مطالب مورد استفاده‌ی شما واقع شده باشد.

شاید علاقمند باشید به خواندن مطلب: نکات مهم به هنگام خرید کولر