Skip to main content

در طی سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و اینورتر کولر گازی و اسپلیت ها مورد توجه خاص بسیاری از افراد قرار گرفتند. علت بولد شدن این ابزارها داشتن عملکرد بالا در خنک نگهداشتن محیط می باشد. از طرفی دیگر در برخی از مناطق کشورمان به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک، وجود کولر گازی و اسپلیت جزو یکی از دستگاه های بسیار ضروری در هر منطقه ای به شمار می رود.

البته باید توجه داشته باشید که نگهداری از این وسایل نیازمند رعایت اصول خاص و سرویس های دوره ای و منظم می باشد. همچنین رعایت اصول باعث افزایش طول عمر دستگاه، کاهش اصطلاک و هزینه های مربوط به آن می شود. در ادامه با ما همراه باشید.

Ac repair service, Split AC Servicing | Window AC Service

مقاله پیشنهادی: نحوه ریست کردن کولر گازی و اسپلیت

سرویس کولر گازی و اسپلیت چیست؟

منظور از سرویس کولر گازی و اسپلیت، مجموعه ای از خدمات یک شرکت می‌باشد که قرار است با این خدمات تمامی مشکلات و نقص های فنی دستگاه رفع شود. و در نهایت کولر گازی و اسپلیت طول عمر مفید بیشتری داشته باشد و در کنار آن مصرف انرژی نیز کنترل شود.
اما سوال اصلی این است که خدمات سرویس کولرهای گازی و اسپلیت چه اقداماتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند که باعث افزایش طول عمر مفید کولرهای گازی و اسپلیت می شود؟ این موارد عبارتند از:

 1. شستشوی دستگاه (شستشوی پنل داخلی و خارجی)
 2. فروش قطعات کولر های گازی و اسپلیت تمامی‌ برندها
 3. تست کردن تمام اجزای دستگاه
 4. نصب کولر گازی و اسپلیت
 5. تعمیر کولر گازی و اسپلیت
 6. ارائه خدمات پس از فروش

در انجام سرویس کولر گازی و اسپلیت، ابتدا هر یک از این دو تکه یونیت داخلی و خارجی به خوبی شستشو داده می شوند و در صورت وجود ایراد تعمیر می شوند. در صورت خرابی قطعه ای، آن قطعه تعمیر و یا تعویض می شود. سرویس دستگاه به صورت است: سطحی و تخصصی. به عنوان مثال سرویس کردن کندانسور و اواپراتور و یا بررسی نشت گاز و… یک کار تخصصی می باشد و باید حتما توسط افراد متخصص انجام شود. اما کاری مثل تعویض فیلتر را افراد مبتدی هم می توانند انجام دهند.

چرا سرویس کولر گازی و اسپلیت مهم است؟

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی و اسپلیت طول عمر طولانی ندارند. اما این به معنا نیست که شما نتوانید تا آخر عمر از این دستگاه استفاده کنید.
در واقع انجام سرویس‌ کولر گازی و اسپلیت به طور دوره ای و مرتب به شما کمک می کند تا از خراب شدن کولر جلوگیری کنید. همچنین وقتی سیستم مشکلی نداشته باشد مسلماً از امکانات دستگاه تا چندین سال می‌توانید استفاده کنید. پس با این حال باید گفت با سرویس کولر گازی و اسپلیت شما عمر دستگاه را بیشتر می‌کنید.
همچنین با این کار از خسارت‌های احتمالی که ممکن به کولر گازی و اسپلیت وارد شود نیز جلوگیری کرده اید.

در نظر داشته باشید اگر انجام سرویس های دوره ای را نادیده بگیرید ممکن است پس از مدتی عملکرد صحیح دستگاه دچار اختلال شود و در نهایت از کار بیوفتد. پیشنهاد ما به شما این است که کولر گازی، اسپلیت و هر سیستم سرمایشی دیگری که دارید را هر شش ماه یکبار سرویس دهی کنید.
لازم است بدانید که انجام سرویس کولر گازی و اسپلیت یک کار کاملا تخصصی است و هر شخصی نمی‌تواند انجام دهد و برای این کار لازم است حتماً از یک تیم متخصص کمک بگیرید.

Best AC Repair Service in Dehradun - Ustad Services

حتما بخوانید: خرید برد همه کاره کولر گازی و اسپلیت

در چه مواقعی باید اسپلیت و کولر گازی را سرویس کرد؟

زمانی که هر یک از این موارد زیر را در سیستم های سرمایشی خود مشهاده کردید لازم است که کولر را سرویس کنید:

 • کولر گازی و اسپلیت در بازه زمانی به طور مثال 20 دقیقه ای بسیار خنک و در بازه زمانی به مدت تقریبی 40 دقیقه گرم است.
 • کولر گازی و اسپلیت باد خنک می زند اما پس از گذشت مدت زمانی، همچنان محیط گرم است.
 • فیلتر، پره و یا کویل ها کثیف باشد و مقدار زیادی گرد و غبار روی آن ها نشسته باشد.
 • پنل یونیت داخلی صدای فیش فیش هوا « مانند صدای باد در بین پنجره ها» دارد.
 • هزینه های مصرفی برق افزایش پیدا کرده است.
 • دستگاه روزی دو یا سه بار بیشتر سرما ندارد.
 • سرمای خروجی از پنل بسیار کم شده است.
 • پرتاب باد از یونیت داخلی کاهش یافته است.
 • پنل «یونیت داخلی» صدای قرقر می دهد.
 • یونیت داخلی «پنل» آب پرتاب می کند.
 • یونیت داخلی «پنل» آبریزش دارد.
 • «پنل» یونیت داخلی لرزش دارد.
 • دستگاه سرمای لازم را ندارد.

نحوه ی سرویس کولر گازی اسپیلت چگونه می باشد ؟

 • کشیدن دستگاه از برق

: اولین کاری که شما برای برای سرویس کولر گازی اسپیلت باید آن را انجام دهید، این است که باید ابتدا برق دستگاه را از پریز جدا کنید. و تحت هیچ شرایطی وقتی که دستگاه به برق وصل است اقدام به شستشوی اجزای داخلی دستگاه و یا آب پاشی روی آن نکنید. زیرا ممکن است خطر برق گرفتگی شما را تهدید کند. اگر نمی توانید دو شاخه را از پریز برق جدا کنید، فقط کافیست تا فیوز مربوط به کولر را خاموش کنید.

 • تمیز کردن فیلتر ها

: فیلتر ها یکی از مهم ترین قسمت ها در کولر می باشند که تمیز بودن آن ها اهمیت زیادی در کارکرد دستگاه دارد. فیلتر ها باید به صورت منظم تمیز و یا تعویض شوند. فیلتر های کثیف، باعث انسداد جریان هوا می شوند و کارایی سیستم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

در صورتی که فیلتر ها مسدود باشند، جریان هوا فیلتر ها را دور می زند و آلودگی ها را مستقیما به داخل سیم پیچ اواپراتور منتقل می کند و در نتیجه سیم پیچ اواپراتور توسط گرد و خاک مسدود می شود و امکان دفع گرما امکان پذیر نخواهد بود، در نتیجه با تمیز کردن فیلتر و یا تعویض آن می توانید تا ۱۵ درصد، از مصرف انرژی بکاهید و عملکرد دستگاهتان را بهبود بخشید.

برخی از فیلتر ها قابلیت شسته شدن و استفاده ی مجدد را دارند و برخی دیگر باید تعویض شوند. در فصل گرما، فیلتر ها باید ماهی یک بار و یا ترجیحا هفته ای یک بار، تعویض شوند. همچنین در صورتی که در منزل، حیوان خانگی دارید ؛ باید این تعویض زودتر انجام شوند. تمیز کردن فیلتر ها به صورت مرتب، باعث می شود تا عمر فیلتر هوا افزایش پیدا کند.

اگر فیلتر ها بیش از حد کثیف باشند، بهتر است تا آن ها را تعویض کنید. برای تمیز کردن فیلتر ها، باید گیره های سمت چپ و راست در پنل داخلی را به آرامی با کشیدن باز کنید و قسمت پلاستیکی جلوی پنل را باز کنید. حالا شما ۲ فیلتر را در این قسمت مشاهده می کنید، که باید فیلتر ها را خارج کنید. فیلتر ها را باید در یک سطل بزرگ قرار دهید و آن ها را به آرامی و توسط آب گرم و مواد شوینده بشویید. و باید اجازه دهید تا فیلتر ها به خوبی خشک شوند.

SPLIT AND WINDOW AC Service, in LUCKNOW, Hardev Cooling Centre | ID: 21669063055

 • سنسور دما دستگاه را تمیز کنید:

سنسور دستگاه وظیفه ی دارد تا دمای دستگاه را بررسی کند و با بررسی مداوم دما، اجازه ی روشن شدن و یا خاموش شدن دستگاه را که به برد فرستاده می شود، کنترل می کند. در صورتی که سنسور کثیف باشد، ممکن است تا نتواند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد و پیغام اشتباهی را به برد ارسال می کند. در نتیجه لازم است تا سنسور دما بیرون کشیده شود و تمیز شود و سپس در جای اصلی خود قرار داده شود.

 • تمیز کردن سیم پیچ های اواپراتور کولر گازی اسپیلت

: سیم پیچ های اواپراتور یا همان کویل های اواپراتور، بر اثر مرور زمان ممکن است توسط گرد و خاک کثیف شوند. علاوه بر این اگر کولر گازی و اسپیلت شما در نزدیکی آشپزخانه نصب شده باشد، ممکن است کویل ها توسط ذرات چربی، چرب شوند. همچنین تمیز بودن فیلتر ها نیز باعث می شود تا گرد و خاک وارد سیم پیچ های اواپراتور نشود.

کثیف بودن سیم پیچ های اواپرتور باعث می شود تا گرمای موجود در سیم پیچ ها دفع نشود. برای جلوگیری از این مشکل، سیم پیچ های اواپراتور باید هر سال یک بار و یا ترجیحا هر شش ماه یک بار تمیز شوند. برای تمیز کردن سیم پیچ های اواپراتور که در پنل داخلی وجود دارند، باید از محلول آب و صابون که خاصیت خورندگی ندارند استفاده کنید.

این محلول را باید روی کویل ها اسپری کنید و سپس با یک فرچه نرم ماننده یک مسواک، کویل ها را تمیز کنید تا آلودگی ها و پرز ها پاک شوند و سپس با پارچه یک دور سطح کویل ها را پاک کنید. اگر ذرات چربی روی کویل ها وجود دارند، می توانید از اسپری محلول گاز پاک کن استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن کویل ها می توانید از بخار شوی استفاده کنید.

 • حال باید به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید

:سپس فیلتر ها را سر جای اصلی خود قرار دهید. و قسمت پلاستیکی جلوی دستگاه را نیز نصب کنید. بدین ترتیب سرویس کولر گازی اسپیلیت شما برای پنل داخلی به همین راحتی انجام شد. حالا باید سراغ پنل خارجی بروید و سایر موارد باقی مانده را نیز سرویس کنید.

 • تمیز کردن قسمت تخلیه آب

:گاهی ممکن است که قسمت تخلیه آب توسط گیر کردن جسم سختی و یا بخاطر رسوبات آب مسدود شود و یا این که ممکن است در اطراف قسمت تخلیه باکتری و یا کپک به وجود بیاید. در نتیجه آب نمی تواند از دستگاه خارج شود. در نتیجه آبی که باید از این طریق از دستگاه خارج شود، از دستگاه خارج نمی شود و ممکن است وارد ساختمان شود و باعث خیس شدن دیوار زیر پنل داخلی شود. این قسمت باید توسط یک جسم نازک فلزی تمیز شود و انسداد آن بر طرف شود.

 • فن کندانسور را تمیز کنید و موتور فن را روغن کاری کنید 

:کندانسور قسمتی از کولر گازی و اسپلیت می باشد که در یونیت خارجی قرار گرفته است. فن کندانسور ممکن است توسط گرد و غبار پوشانده شده باشد. در این صورت باید آن را توسط یک برس نرم ( مسواک ) و یا پارچه نم دار، تمیز کنید. همچنین باید موتور فن را روغن کاری کنید. برای این کار باید پیچ های نگهدارنده ی پوشش جلوی فن را باز کنید تا بتوانید به موتور فن دسترسی پیدا کنید. ابتدا باید فن را بردارید و موتور فن را که اطراف آن کمی چرب است را پیدا کنید و کمی روغن به آن بزنید.

 • سیم پیچ کندانسور را تمیز کنید

: همچنین لازم است تا سیم پیچ های کندانسور که در یونیت خارجی واقع شده است را به همین ترتیب تمیز کنید. سیم پیچ های کندانسور ممکن است توسط ریزش برگ درختان و گرد و خاک کثیف شوند. برای شستشوی سیم پیچ کندانسور، می توانید از شلنگ آب استفاده کنید. در این صورت باید محافظ سیم پیچ را بردارید و سیم پیچ را کاملا شستشو دهید. همچنین باید باله ها را نیز به خوبی بشویید و در صورت خم شدن باله ها، باید آن ها را صاف کنید.

Split Air Conditioner Installation Service

 • میزان گاز مبرد را بررسی کنید

: همچنین باید بررسی کنید که سطح گاز مبرد در دستگاه کافی باشد و یا این که لوله های انتقال گاز دچار نشتی نشده باشند. در صورتی که میزان سطح گاز کم باشد، دستگاه نمی تواند اتاق را خنک کند، در این صورت باید شارژ گاز توسط تکنسین انجام شود.

 • تمیز کردن کانال ها و لوله ها

: همچنین کانال ها و لوله های هوا ممکن است به واسطه ی ذرات گرد و غبار کثیف شوند، در این صورت شما می توانید با استفاده از جارو برقی، این ذرات گرد و غبار را از درون لوله خارج کنید.

 • سایر موارد را بررسی کنید

: همچنین باید قطعات مختلفی مانند فیوز ها، ترموستات، سیم کشی ها، اتصالات الکتریکی و… را به دقت و به طور منظم بررسی کنید، و مطمئن شوید که همه ی اتصالات به درستی در جای خود قرار دارند. همچنین باید قطعات الکتریکی را روغن کاری کنید تا به قطعات متحرک آسیب وارد نشود، عدم روغن کاری باعث خراب شدن سریع تر قطعات می شود و در نتیجه زودتر از زمان ممکن نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهند داشت.

همچنین باید بلبرینگ ها را انظر ساییدگی و روانکاری بررسی کنید، سیم کشی را بررسی کنید و در صورت اسیب دیدگی و یا سوختن سیم ها، آن ها را تعویض کنید. همچنین باید خازن ها و سلامت کمپرسور را بررسی کنید، و در نهایت باید دستگاه را روشن کنید و عملکرد صحیح دستگاه را نیز بررسی کنید.

رید کمپرسور کولر گازی و اسپیلت

مضرات عدم سرویس کولر گازی اسپیلت

 • وجود بوی بد و زننده بخاطر رشد انواع باکتری ها
 • پریدن فیوز هنگام روشن کردن دستگاه
 • وجود سر و صدای عجیب و غیر عادی
 • روشن نشدن کولر گازی و اسپیلت
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • به وجود آمدن خرابی های جدی
 • آسیب رساندن به محیط زیست
 • افزایش هزینه های برق
 • کاهش عملکرد دستگاه
 • هزینه ی زیاد تعمیرات
 • خرابی کامل دستگاه
 • عدم خنک کردن
 • نشت گاز مبرد
جمع بندی:

سرویس کولر گازی و اسپلیت به منظور افزایش راندمان و کاهش مصرف برق باید به طور مرتب انجام شود که امکان انجام آن در خانه وجود دارد و البته باید  نکات ذکر شده  را مد نظر قرار داد و حتما دفترچه راهنمای کولر گازی را مطالعه کرد و در صورتی که آشنا به کارهای فنی نیستید کار سرویس کولر گازی را به متخصصین و سرویس کاران بسپارید. از رعایت نکاتی ایمنی مانند اطمینان از قطعی برق دستگاه و  یا آب نریختن بر روی قسمت های برقی و فیوز غافل نشوید.

مطلب پیشنهادی: برد کولر گازی و اسپلیت