Skip to main content

یکی از مولفه‌های اصلی کولر گازی خازن می‌باشد که انرژی لازم برای شروع به کار را به این سیستم می‌دهد. عمده بازار در این مقاله به نکات و توضیحاتی در مورد خرید خازن کولر گازی و اسپلیت و قیمت آن خواهد داد. پس با ما همراه باشید با بتوانید در خرید خازن برای سیستم کولر گازی خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

خازن کولر گازی 

خازن‌ها اشیا استوانه‌ای کوچکی هستند که دو صفحه‌ی موازی فلزی ساخته شده‌ و توسط هوا یا یک نوع عایق به نام دی الکتریک از یکدیگر جدا شده‌اند. خازن‌ها انرژی الکتریکی را در خود ذخیره و نگهداری می‌کنند. آن‌ها همراه با مقاومت در مدارهای تایمینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سیستم‌های کولر گازی و اسپلیت به شکل باتری‌ یا استوانه‌های بزرگ قرار دارند.

کار اصلی خازن‌ها صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ متناوب و مستقیم است. در واقع خازن کولر گازی با جا‌به‌جایی الکترون‌ها بین دو صفحه‌ی رسانا برق را تقویت می‌کند.

 

خازن کولر گازی

 

در کولر گازی از چند خازن استفاده می‌شود؟

معمولا سه خازن در کولر گازی استفاده می‌شود. کولر گازی در بخش پنل داخلی، یک موتور فن دارد که هوای خنک را در داخل به گردش در می‌اورد. در قسمت بیرونی نیز یک موتور فن کندانسور دارد که هوای گرم داخل کندانسور را خارج می‌کند و یک موتور کمپرسور که گاز را درون سیستم به چرخش در می‌آورد. زمانی که ترموستات باعث روشن شدن کولر گازی می‌شود، هر موتور از یک خازن برای شروع و ادامه‌ی کار استفاده می‌کند. بزرگترین خازن، خازن کمپرسور است زیرا به انرژی بیشتری برای کار کردن نسبت به دو موتور دیگر دارد.

 

انواع خازن کولر گازی و اسپلیت

۱- خازن راه‌انداز کولر گازی: این نوع مناسب کار متناوب و غیر‌دائم، دارای ظرفیت زیاد و ولتاژ کم است. برای تولید گرمایش و سرمایش در موتور فن و کمپرسور استفاده می‌شود.

۲- خازن روغنی یا الکتریکی کولر گازی: این نوع برای کار دائم استفاده می‌شود. دارای ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتر نسبت به خازن راه‌انداز است. خازن فن و کمپرسور از این نوع می‌باشد.

 

دلایل خراب شدن خازن کولر گازی

۱- گرمای بیش از حد

معمولا اگر دمای خازن به بالای ۶۵ درجه‌ی سانتی‌گراد برسد، خراب می‌شود. این مورد یکی از مهمترین عامل خرابی است. برای جلوگیری از خرابی، کولر گازی یا اسپلیت خود را به طور مرتب تمیز نگه‌دارید تا هوا در آن به راحتی گردش کند و برای آن سایه‌بان قرار دهید تا طول عمر خازن به حداکثر برسد.

 

۲- اضافه بار الکتریکی

خازن به گونه‌ای طراحی شده است که پس از رساندن کمپرسور و موتور فن به سه چهارم سرعت در کار، از مدار جدا شده  و نمی‌تواند بار الکتریکی را به طور دائم تحمل کند. اگر عاملی جلوی باعث خراب شدن موتور شود یا جلوی چرخش آن را بگیرد، خازن نیز بر اثر اضافه بار، خراب خواهد شد.

 

۳- مشکل و ایراد در قسمت‌های دیگر

یک موتور فن یا کمپرسور اگر خراب شود و یاتاقان کند، یک رله‌ی خراب با رها کردن خازن در مدار به صورت طولانی و یا وجود یک موج الکتریکی ضعیف می‌تواند باعث سوختن و خرابی خازن شود.

 

۴- طول عمر

طول عمر بیشتر خازن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال است، اما عواملی باعث فرسودگی سریع و کاهش طول عمر آن می‌شود.

 

۵- درجه ولتاژ

تمام خازن‌ها دارای ظرفیت ولتاژ خاصی هستند که در خرید خازن کولر گازی باید به ولتاژ خازن و مطابقت آن با ظرفیت کولر گازی بسیار توجه کرد. یک خازن با ولتاژ کمتر به سیستم کولر گازی آسیبی نمی‌رساند، ولی عمر خود خازن را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. پس سعی کنید از خازنی با ولتاژ بالاتر و مناسب استفاده کنید.

 

خرابی خازن کولر گازی

 

مشکلاتی که در خرابی خازن کولر گازی رخ می‌دهد

  • فن از ابتدا شروع به کار نمی‌کند.
  • موتور فن کولر گازی روشن می‌شود ولی کمپرسور راه نمی‌افتد.

 

نحوه‌ی آزمایش و تست خازن کولر گازی

۱- تست با استفاده از یک مولتی متر

ابتدا منبع تغذیه را خاموش کنید و دو پایانه‌ی روی خازن کولر گازی را با یک پیچ گوشتی به یکدیگر وصل کنید تا واحد‌های موجود در آن تخلیه شود و باعص شوک در شما نشود. سپس سیم‌ها را از قطعه جدا کنید و ظرفیت‌های موجود بر روی ترمینال‌ها را بخوانید. میزان ظرفیت میان دو ترمینال باید حدود ۶ درصد اندازه خازن باشد. اگر عدد به دست آمده از مولتی متر شما بیش از ۶ درصد ظرفیت بود، باید خازن کولر گازی را تعویض کنید

۲- اگر ابزار لازم برای تست ندارید، اگر خازن دفرمه یا روغن زده شده بود، آن را باید تعویض کنید.

 

خوشبختانه این قطعه نسبت به مابقی قطعات کولر گازی قیمت کمتر و مناسب‌تری را دارد. بنابراین برای تعویض یا خرید خازن کولر گازی و اسپلیت، مشکلی در پرداخت هزینه و قیمت نخواهید داشت. امیدواریم که مطالب مورد استفاده شما واقع شده باشد. در صورت وجود سوال و مشکل، در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید. در اسرع وقت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

برای خرید و فروش مطمئن و آسان و کسب قیمت لوله‌های مسی کولر گازی و اسپیلت می‌توانید از طریق شماره‌هایی که در زیر برای شما قرار دادیم در عمده بازار با ما در ارتباط باشد.