Skip to main content

معرفی کندانسور: با توجه به شدت گرما در فصل تابستان، گذراندن تابستان بدون استفاده از یک سیستم سرمایشی، بسیار دشوار است. از این رو در اغلب شهر های ایران، نیاز به یک سیستم برودتی مناسب احساس می شود. تمامی این موارد باعث شده است که سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی مانند کولر گازی و اسپلیت جزو یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزا هر ساختمان به شمار برود.

کولرهای گازی و اسپلیت برای خنک کردن سریع محیط نیاز به ابزار و قطعات مختلفی دارند. که هر یک از این قطعات عملکرد خاص خود را دارند و هر گاه هر یک از این قطعات دچار اختلال شوند، عملکرد کولر گازی و اسپلیت دچار مشکل می شود. یکی از قطعات مهم کندانسور نام دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با معرفی عملکرد و وظیفه کندانسور در کولر گازی و اسپلیت آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

کندانسور کولر گازی و اسپلیت چیست؟

کندانسور (Condenser ) قطعه ای است که گاز مبرد گرم شده و تحت فشار قرار گرفته را به یک مایع خنک تبدیل می کند. به عبارت رایج تر می توان گفت که کندانسور عمل تقطیر در سیستم های تهویه هوا را انجام می دهد. عملکرد کولر بدین صورت است که ابتدا مایع از طریق سیستم کولر گازی و اسپلیت جریان پیدا می کند و به خنک شدن دمای داخل خانه شما کمک می کند.

همچنین گرمای جذب شده را به فضای خارجی انتقال می دهد و گاز مبرد را به یک مایع متراکم تبدیل می کند. بدون یک کندانسور با کیفیت بالا، واحد کولر گازی شما به طور موثری فضای داخلی شما را خنک نگه نمی دارد. کندانسور کولر گازی و اسپلیت در واقع همان پنل بیرونی و خارجی اسپلیت است.

همچنین از کندانسور در تاسیسات مختلفی استفاده می شود و دارای انواع مختلفی می باشد. به عنوان نمونه در نیروگاه ها، تاسیسات پالایشگاه و سیستم های تهویه مطبوع و برودتی کاربرد دارد که عمل خنک کنندگی را در این صنایع انجام می دهد. این دستگاه که در تبرید سازی نقش مهمی دارد، یک قطعه مارپیچ است که درون یونیت خارجی قرار می گیرد. عمل تبدیل بخار به مایع به این صورت است که مبرد بخار شده درون کندانسور، با عبور از آن گرمای خود را از دست می دهد و تبدیل به مایع می گردد.

Blue And Silver Window Ac Condenser Coil ( 100 % Copper ) With Taflon Coating, Rs 3500/piece | ID: 23612477630

 

انواع مختلف کندانسور کولر گازی و اسپلیت

کندانسورهای کولر گازی و اسپلیت در اشکال و ابعاد مختلفی تولید می شوند. انواع کندانسور ها با توجه به عملکردی که دارند درجه بندی می شوند. برخی از کندانسور ها با توجه به کیفیتی که دارند قیمت بالاتری نیز دارند. در ادامه این مطلب به صورت مختصر در مورد گزینه های موجود توضیحاتی آورده شده است.:

کندانسور پوسته و تیوب (Shell and Tube)

این یکی از موثرترین طراحی ها برای کندانسور آبی است که از چندین تیوب یا لوله مسی تشکیل شده است که درون یک پوسته فلزی قرار دارند. این تیوب ها حاوی آب خنک هستند که باعث کاهش دمای مبرد می شود. این واحد را می توان برای تمیز کردن جدا کرد. بنابراین نگهداری ساده ای دارد. تکنسین تعمیر می تواند به سادگی پوسته را جدا کند و کویل ها را به صورت دستی و بدون نیاز به مواد شیمیایی تمیز کند.

کندانسور هوایی یا هوا خنک (Air Cooled Condenser)

کندانسور هوایی یا هوا خنک اغلب در منازل کاربرد دارند. زیرا برای خنک کردن فضا های کوچک کاملا مقرون به صرفه و کار آمد هستند. همچنین نصب و نگهداری آن ها ساده است و همین امر باعث جذابیت بیشتر آن برای صاحب خانه ها و صاحبان کسب و کار های کوچک می شود.

حتما بخوانید: تفاوت بین ترموستات آنالوگ و دیجیتال و مزایای آن‌ها 

کندانسور تیوب درون تیوب (Tube-within-a-tube)

کندانسور تیوب درون تیوب یکی از رایج ترین سیستم های کندانسور آبی به شمار می رود. ساخت این نوع از کندانسور بسیار ساده است. همین امر باعث می شود که لوازم خانگی مقرون به صرفه باشد. طراحی تیوب دوتایی از یک تیوب کوچک در داخل تیوب بزرگ تر تشکیل شده است. تیوب کوچک دارای آب خنک است در حالی که تیوب بزرگ تر اطراف آن، گاز مبرد را حمل می کند. آب و مبرد در جهت مخالف جریان می یابند تا اطمینان حاصل شود که گاز مبرد به طور کامل خنک می شود. آب حرارت را از مبرد و سیستم کولر گازی و اسپلیت دور می کند و آن را بیرون هدایت می کند.

کندانسور پوسته و کویل (Shell and Coil)

کندانسور پوسته و کویل  یکی از متداول ترین سیستم های کندانسور آبی است. البته باید بدانید که این نوع از کندانسور به اندازه سیستم تیوب در تیوب کارایی ندارد. این کندانسور از یک پوسته فلزی و یک کویل مسی تشکیل شده است.

این کویل حاوی آب خنک است در حالی که پوسته مبرد را نگه می دارد. بخار بیش از حد گرم شده باعث از طریق این سیستم خنک می شود. زیرا آب سرد از طریق کویل ها عبور می کند. این فرآیند دمای گاز را پایین آورده و آن را به مایع تبدیل می کند. متاسفانه کنداسور های پوسته و کویل تمیز کردن و نگهداری ساده ای ندارد. شما برای تمیز کردن به مواد شیمیایی نیاز دارد.

کندانسور آبی (Water Cooled Condenser)

به طور کلی کندانسور آبی در کاربرد های تجاری و صنعتی از محبوبیت بالاتری برخوردار است. ذلیل اصلی این محبوبیت این است که می تواند مناطق بزرگ تری را به طور موثر خنک کند و برق کمتری استفاده شود. این نوع از کندانسور ها از لحاط انرژی کار آمدتر هستند. اما باید در نظر داشت که هزینه اولیه بالاتری دارند و روند نصب هم کمی پیچیده تر است.

آب به طور طبیعی از هوا خنک تر است و به همین دلیل به روند مبادله و انتقال حرارت کمک می کند. این سیستم با حرارت بسیار کمتری کار می کند. بنابراین برای خنک شدن به زمان کمتری نیاز دارد و انرژی بسیار کمتری مصرف می کند. با این حال برخی از معایب هم برای این سیستم وجود دارد. برای این که سیستم کار کند شما نیاز به تامین منظم آب دارید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آب تمیز است و مبرد خنک کننده به طور موثری خنک می شود.

نکته: واحدهای کندانسور آبی بیشتر در معرض جرم، جلبک، پوسته پوسته شدن و غیره هستند. همه این عوامل می توانند بهره وری سیستم را به خطر بیاندازند.

کندانسور تبخیری بالتیمور | شرکت آرشه کار

کندانسور تبخیری ( Evaporative Condenser)

کندانسور تبخیری ترکیبی از کنداسور های آبی و هوایی است. این کندانسور ها به اندازه کنداسور های آبی کار آمد نیست اما گزینه مناسبی برای برآورده کردن نیازهای خنک کنندگی در مقیاس های بزرگ است. در این جا به طور مختصر در مورد نحوه کار این سیستم ها توضیح خواهیم داد:

  • گاز گرم شده از کمپرسور و از طریق کویل های موجود در سیستم گردش پیدا می کند.
  • آب موجود در کانتینر ها این لوله های مسی را مرطوب می کند و مبرد تا حدی خنک می شود.
  • کویل ها از کانتینر آب بیرون می آیند و در معرض هوای خنک قرار می گیرند و این باعث می شود که مقداری از آب روی کویل ها تبخیر شود.

این سیستم چندین مزیت دارد که می تواند موجب سرمایه گذاری اولیه بالایی شود. شما در مقدار زیادی آب صرفه جویی می کنید و مجبور نیستید با مشکلات رایج سیستم های خنک کننده آبی مانند مقیاس پذیری، جرم، جلبک ها و غیره مقابله کنید. این سیستم برای وسایل بزرگ صنعتی بسیار کارآمد است و تقریبا همیشه در ساختمان ها و کارخانه های بزرگ تجاری نصب می شود.

کندانسورهای اواپراتور به دو شکل مختلف جریان ترکیبی و جریان تقابلی عرضه می شوند. در سیستم های جریان ترکیبی، هر دوی سطح و هم سیم پیچ ها در کنار هم استفاده می شوند. هوا به سمت بالا حرکت می کند و از آب عبور می کند. جریان ترکیبی هوا و آب، مبرد را خنک می کنند و گرما را به سمت پایین مخزن سوق می دهند.

در سیستم های جریان تقابلی، آب از سمت بالا به سمت پایین حرکت می کند، این در حالی است که هوا از پایین به طرف بالا حرکت می کند. جهت گردش آب و هوا توسط فن های کنترل شده و توسطیک موتور خارجی کنترل می شود. این سیستم ها می توانند دو نوع مختلف فن داشه باشند. فن های سانتریفیوژ کارآمدتر محسوب می شوند چونکه بدون سر و صداتر هستند و برای کاربردهای داخلی و خارجی مناسب هستند.

فن های محوری برای کار کردن به انرژی کمتری احتیاج دارند، بنابراین اگر هزینه کردن برای شما مسئله ای نگران کننده است باید یک سیستم با این فن ها را برای خرید انتخاب کنید. آنها از فن های گریز از مرکز کارآمدتر و بلندتر هستند چونکه دارای تیغه ها و پره های بزرگی هستند که از طریق جریان هوا حرکت می کنند. سیستم های تبخیری در مقایسه با سیستم های خنک کننده با آب و هوا پیچیده تر و پیشرفته تر هستند و به همیت دلیل است که آنها در کاربردهای مقیاس بزرگ استفاده می شوند.

What is a Split Air Conditioner? | Split AC Units Guide 2021 | Modernize

عملکرد کندانسور در کولر گازی و اسپلیت چیست؟

عملکرد کندانسور بدین صورت است که ابتدا کمپرسور ماده درون محفظه را متراکم می کند و با فشرده سازی آن با فشار بالا، آن را به سمت کندانسور منتقل می کند. کندانسور به وسیله لوله رفت کمپرسور ماده مبرد درون آن را دریافت می کند و به گونه ای ساخته شده است که با عبور دادن این ماده از کلاف مارپیچی خود، دمای گاز را از طریق تبادل حرارت با محیط خارج کاهش داده و در نهایت این گاز با خنک شدن به مایع تبدیل می گردد.

پره هایی درون کندانسور مارپیچی تعبیه شده است که باعث می شود سطح تماس بین ماده با دیواره ها بیشتر شود که این امر موجب افزایش سرعت امر خنک سازی می شود. همانطور که می دانید، مس در تبادل انرژی تاثیر به سزایی دارد؛ به همین جهت جنس بدنه کندانسور معمولا از آلیاژ مس است.

حتما می دانید که اساس کار کولر گازی و اسپلیت به صورتی است که حین عملکرد مقداری گرما ایجاد می کند و به همین خاطر درون یونیت خارجی قرار می گیرد که بیرون از محیط نصب می شود. همچنین در کنار کندانسور فن دمنده پر قدرتی تعبیه می شود تا هوای ایجاد شده درون دستگاه را به محیط برگرداند. به صورت کلی رایج است که به واحد خارجی کولر گازی کندانسور می گویند اما در واقع این قطعه درون یونیت خارجی قرار دارد.

علت داغ شدن کندانسور کولر گازی و اسپلیت چیست؟

گاهی اوقات ممکن است دمای کندانسور از حد معمول بالاتر برود که نشان دهنده داغ کردن موتور داخل کندانسور است. این بالا رفتن احتمالی دما می تواند علل مختلفی داشته باشد. در ادامه این موارد را ذکر می کنیم.

  1. قطع و وصل شدن بیش از حد
  2. در جریان بودن هوای ضعیف
  3. آسیب دیدن پروانه های فن

قطع و وصل شدن بیش از حد: اگر خازن‌ ها یا تیغه‌ های کندانسور به طرز درست نصب نشوند، می‌ تواند مشکلاتی چون قطع و وصلی را به همراه داشته باشد؛ بنابراین این موضوع باید به دقت صورت گیرد تا در کارکرد و عملکرد کندانسور مشکلی پیش نیاید.

در جریان بودن هوای ضعیف: گاهی اوقات ممکن است که فن در وضعیت صحیح نصب نشود. در این صورت احتمال دارد که هوا به خوبی در کندانسور کولر گازی و اسپلیت جریان پیدا نکند و در نهایت این موضوع باعث کم شدن قدرت سرمایشی سیستم می‌شود.

آسیب دیدن پروانه های فن: اگر پروانه‌های کندانسور کولر گازی آسیب ببیند، کیفیت جریان هوا و فشار نامناسب به محور مرکزی کندانسور آسیب وارد می‌کند. این موضوع در نهایت منجر به سوختن سیم‌ پیچ‌ های موتور منجر می‌ شود.

چگونه می‌توان جلوی گرم شدن فن کندانسور را گرفت؟

همان طور که تا این قسمت از مطلب گفتیم کندانسور در کولر گازی و اسپلیت وظیفه مهم و حیاتی را بر عهده دارد. از این رو اگر اختلالی در عملکرد آن پیش آید نمی‌تواند وظیفه خود را عملی کند. حال با توجه به چنین موضوعی و اهمیت بالای این قطعه در سیستم های سرمایشی، باید مراقبت و نگهداری‌ های لازم صورت گیرد.

در نظر گرفتن این موارد باعث می شود تا عمر مفید و کارایی دستگاه افزایش پیدا کند. یکی از کارهایی که می‌تواند منجر به طولانی‌ تر شدن عمر سیستم های تهویه  هوا شود، انجام برخی از اقدامات در جهت جلوگیری از گرم شدن آن است. در این راستا شما باید به طور منظم و دوره‌ای بررسی‌ های لازم را انجام دهید.

دقت داشته باشید که اگر کندانسور گرمای بالایی داشت، با یک متخصص که در زمینه کولر گازی فعالیت دارد، تماس بگیرید تا برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل، اقدامات لازم صورت گیرد. باید متذکر شد که بررسی و عیب یابی دستگاه خود را تنها به یک متخصص و فرد آموزش دیده بسپارید، چرا که در غیر این صورت ممکن است مشکلات بزرگ‌ تر و جدی‌ تری برای کندانسور کولر گازی و اسپلیت پیش خواهد آمد.

Stella Equipment Store Split System Marine Air-conditioning Units

نظافت کندانسور کولر های گازی

همان طور که می دانید یونیت خارجی در خارج از فضای محیط و اغلب در بالکن، حیاط و یا پشت بام نصب می شود. لذا در معرض هوای آزاد و عوامل محیطی مخرب قرار دارد. وجود این شرایط نظافت دستگاه را ضروری می سازد. انباشت این آلودگی ها بر روی کندانسور که درون این یونیت قرار دارد، ممکن است عملکرد آن را دچار اختلال کند و تبادل حرارت به خوبی انجام نگیرد.

جنس آلیاژ به کار رفته نیز در نحوه عملکرد کندانسور تاثیرگذار است  مواد اولیه مرغوب مقاومت دستگاه را در برابر نور خورشید، پوسیدگی، زنگ زدگی و فرسایش افزایش می دهد و مانع آسیب رساندن عوامل جبری به آن می شود. زمان و میزان تمیز کردن کندانسور کولر گازی به شهری که در آن قرار دارد نیز وابسته است. طبیعتا در شهر های کلان که آلوده تر هستند، باید در فواصل کوتاه تر و به میزان بیشتری تمیز گردد تا گرد و غبار و آلاینده ها بر روی آن انباشته نشوند. با تمیز کردن صحیح کندانسور، این دستگاه دیرتر مستهلک می شود و مصرف برق نیز کاهش می یابد.

مراحل شستشوی کندانسور کولر گازی و اسپلیت:

۱.قبل از هر چیزی باید بدانید که به هنگامی که قصد شستشو و تمیز کردن هر وسیله برقی را که دارید، ابتدا باید آن را از برق بکشید. سپس از انجام صحیح این موضوع اطمینان حاصل کنید.

۲. حالا نوبت آن رسیده است که لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود را جمع کنید، به غیر از فراهم کردن لوازم بهداشتی که برای شستشوی کندانسور کولر گازی به آن‌ها نیاز دارید، باید تعدادی ابزار و ملزومات فنی نیز به همراه خود داشته باشید، یکی از این ابزار که در هنگام باز کردن پیچ‌های کولر گازی به کمک شما خواهد آمد پیچ گوشتی است.

۳. در این مرحله شما باید، درب فلزی که روی کندانسور قرار گرفته است را باز کنید. برای انجام این کار، یک پیچ گوشتی برداشته و یک به یک پیچ‌هایی که روی این درب قرار گرفته‌ اند را باز کنید و سپس درب روی کندانسور را از آن جدا کنید. به یاد داشته باشید، اگر به موقع قطعات را سرویس و تمیز نکنید باعث خرابی آن‌ها و داغ شدن کمپرسور کولر گازی می‌شوید.

قبل از تمیز کردن کندانسور، باید بخش درونی دستگاه را سرویس و تعمیر کنید.

۴. حالا که درب کندانسور را از آن جدا کرده‌اید، باید یک نایلون بزرگ بردارید و آن را روی قسمت‌های درونی دستگاه بیاندازید. این کار از خیس شدن قطعات، هنگام شستشوی کندانسور کولر گازی جلوگیری می‌کند. می‌ توانید آب را با جریان و فشار کم روی کندانسور گرفته و گرد و غبار و خاک و هر چیزی که داخل پره‌ های آن گیر کرده است را تمیز کنید.

۵. بعد از شستشوی کندانسور و خشک شدن آن، دوباره این قطعه را سر جای خود قرار دهید، بعد از گذشت یک الی دو ساعت کولر را روشن کرده و از باد خنک آن لذت ببرید.

جمع بندی:

از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما متشکریم. برای اطلاع از قیمت و خرید کندانسور کولر گازی و اسپلیت در عمده بازار، از طریق راه‌های ارتباطی که برای شما قرار داده‌ایم با ما در ارتباط باشد. در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما کاربران عزیز و همراه خواهیم بود.

مقاله پیشنهادی: معرفی کولر گازی جنرال