Skip to main content

ما در این مقاله به بررسی نحوه خرید گاز کولر گازی و اسپلیت و انواع گاز‌ها خواهیم پرداخت. با همراه باشید تا در انتها بتوانید به راحتی بهترین نوع گاز کولر گازی را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

خرید و فروش گاز کولر گازی و اسپلیت

گاز کولر گازی یا همان مبرد یکی از موارد اصلی در سیستم خنک کننده می‌باشد. همانطور که می‌دانید کولر گازی یک نوع سیستم سرمایشی می‌باشد که از بخش‌های گوناگونی مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور تشکیل شده است.

در این دستگاه‌ها یک گاز مخصوص یا یک ماده‌ی خنک‌کننده استفاده شده که گاز توسط کمپرسور فشرده می‌شود و به دلیل فشرده‌سازی گرمای خود را از دست می‌دهد و به حالت مایع در می‌آید. مایع به‌دست آمده به کندانسور می‌رود و در آنجا خنک می‌شود و طی عملیاتی سرمای خود را به فضای اطراف و محیط می‌دهد. این چرخه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که گاز موجود فاسد یا تمام شود. در این زمان باید به فکر شارژ و خرید گاز کولر گازی یا اسپلیت خود باشید. توجه کنید که اگر گاز موجود در دستگاه کم باشد، باعث خنک نشدن محیط و کاهش راندمان آن و اگر تمام شود باعث اختلال در کولر گازی می‌شود.

 

خرید گاز کولر گازی

 

گاز فریون چیست؟

فریون یک ماده شیمیایی خنک کننده است که خاصیت گازی دارد. این گاز در بخش کمپرسور کولر گازی فشرده می‌شود و در طی این فرایند به مایع تبدیل می‌شود و به سبب خاصیت خنک بودنی که دارد، می‌تواند هوا را به خوبی سرد کند. می‌توان گفت که این گاز سنگین‌تر از هوا است و به همین دلیل است که باعث خنک شدن هوا و دمای محیط می‌شود.

انواع گازها یا مبردهای کولر گازی

گازهای کولر گازی انواع مختلفی دارند که براساس سازگاری با انواع کولر، فشار هماهنگ با استاندارد تعیین شده برای کولر و کیفیت مطلوب تقسیم‌بندی شده‌اند. این نوع گازها به طوری انتخاب شده‌اند که برای محیط زیست و سلامت فرد خطری نداشته باشد. تمام گازهای کولر گازی با حرف بزرگ R شروع و در ادامه با اعدادی که نشان دهنده ترکیبات شیمیایی آن هستند، تشکیل شده‌اند. در ادامه انواع، مزایا و معایب و گازهای کولر گازی و اسپلیت را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

۱- خرید گاز کولر گازی مدل R11

از گاز R11 یا تری‌کلروفلوئورومتان(CCL3F) در کولرهای گازی و به خصوص چیلرها استفاده می‌شود. این گاز بر روی لایه‌ی ازون اثر منفی دارد.

مزایای خرید گاز کولر گازی مدل R11

 • اشتعال پذیری بسیار کم
 • ایمنی بالا
 • سمی نبودن
 • بی بو
 • بی رنگ

خرید گاز کولر گازی مدل r11

 

۲- خرید گاز کولر گازی مدل R12

گاز مدل R12 یا ترکیب کلرودی فلورومتان(CCL2F2) به رنگ سفید است. این گاز در کپسولی با حجم ۱۳.۶ کیلوگرم در بازار عرضه می‌شود.

مزایای خرید گاز کولر گازی مدل R12

 از مزایای این گاز می‌توان به کاربرد وسیع آن اشاره کرد که علاوه بر کولرهای گازی در زمینه‌های گوناگونی مانند خودرو و چیلرهای صنعتی و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب خرید گاز کولر گازی مدل R12

 • در دمای ۹۰ درجه سانتی‌گراد در روغن حل می‌شود.
 • حساسیت در برابر آب و هوای مرطوب که باعث زنگ‌زدگی بدنه‌ی کولر گازی می‌شود.

 

اگر می‌خواهید از این مدل گاز برای کولرهای گازی خود استفاده کنید، حتما در خرید و استفاده از آن احتیاط بیشتری داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید.

 

خرید گاز کولر گازی مدل r12

 

۳- خرید گاز کولر گازی مدل R22

گاز R22 یا هیدرو کلرو فلورو کربن(HCFC۹) یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین گازهای مورد استفاده در کولرهای گازی و اسپلیت می‌باشد. از این گاز در یخچال‌ها نیز استفاده می‌کنند.

معایب خرید گاز کولر گازی مدل R22

تنها مشکلی که در این نوع گاز وجود دارد این است که ترکیبات استفاده شده در آن برای لایه‌ی ازون بسیار خطر آفرین است. که این موضوع به تدریج به بحث گرمایش جهانی ختم می‌شود و اگر به آن توجه نشود باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد.

برای جلوگیری از این موضوع، امروزه در نمونه‌های پیشرفته از گاز R600a استفاده می‌شود و گاز R22  در مواقعی که کاملا مخزن گاز کولر گازی خالی باشد و برای قدام شارژ و خرید مجدد آن، کاربرد دارد.

 

خرید گاز کولر گازی مدل r22

 

۴- خرید گاز کولر گازی مدل R410A

این گاز ترکیبی از گازهای R22 و R125 (ترکیب شیمیایی CH2FCF3) که بسیاری از شرکت‌ها برای کولرهای گازی اینورتر خود از آن استفاده می‌کنند. همچنین یکی از پرکاربردترین مدل‌های گاز کولر گازی و اسپلیت می باشد. این مدل گاز با مدل R22 رقابت بسیار نزدیکی دارد.

مقایسه‌ی گاز R410  با R22 در خرید 

 • گاز R410 باعث می‌شود سرمای بیشتری در مقایسه با گاز R22 ایجاد شود و این سرما در محیط طولانی‌تر باقی بماند.
 • همچنین گاز R22 به شارژ بیشتری نیاز دارد و نقطه جوش بالاتری را نسبت به گاز‌ R410 دارد.

 

خرید گاز کولر گازی مدل r410a

 

۵- خرید گاز کولر گازی مدل R502

گاز R502 یا کلرودی‌فلورومتان (ٰCHClF2) از دو گاز R22 و R115 تشکیل شده است. از این گاز نسبت به گذشته کمتر استفاده می شود. این گاز خیلی شبیه به گاز مدل R22 می‌باشد و مانند آن به لایه اوزون نیز آسیب می‌رساند. جایگزین این مدل، می‌توان از گازهای R507A و R404A در کولرهای گازی بکار برد. علاوه بر کولرهای گازی در یخچال‌ها و یخسازها و همچنین توسط شرکت‌های هانیول، فروژن، آلفا، ایکسون و مکزیکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گازها را می‌توانید در کپسول‌هایی با حجم ۱۳.۶ یا ۵۶.۷ کیلوگرم خریداری کنید.

 

خرید گاز کولر گازی مدل r502

 

۶- خرید گاز کولر گازی مدل R507

این نوع گاز ترکیبی از دو گاز R125 و R143A می‌باشد که نسبت به بقیه‌ی گازهای کولر گازی و اسپیلت کاربرد مصرف کمتری دارد. برای این گاز از روغن مخصوصی به نام ال استر یا poe استفاده می‌شود. گاز r507 توسط برندهایی مانند ایسکون، هانیول، کام استار، اکترول و مکزیکم تولید می‌شود.

برای خرید این مدل گاز می‌توانید آن‌ها در بسته‌بندی‌هایی با حجم‌های متفاوتی مانند ۱۱.۳۴، ۴۵.۳۶، ۳۶۲.۸۸ و ۶۳۵.۰۳ کیلوگرم تهیه کنید.

خرید گاز کولر گازی مدل r507

 

۷- خرید گاز کولر گازی مدل R134

گاز R134 با ترکیب شیمیایی CH2FCF3 جایگزینی مناسب برای گازهای ناسازگار با محیط زیست مانند گاز R12 می‌باشد.

مزایای خرید گاز کولر گازی مدل R134

 • غیر سمی
 • بی رنگ
 • محیط زیست آسیب نمی‌رساند

 

 

خرید گاز کولر گازی مدل r134a

 

نحوه‌ی تشخیص کمبود گاز کولر گازی

۱- عدم سرمادهی کافی در محیط

۲- برفک زدن یا یخ زدن پنل داخلی در حالت سرمایش

۳- یخ زدن لوله رفت یا باریک‌تر کندانسور

۴- فشار گاز کمتر از ۶۰ PSI

۵- افزایش دما

 

 

کدام گاز کولر گازی را برای خرید انتخاب کنیم؟

در بین مدل‌های گفته شده در بالا، گازهای R22 و R410A و R134 جز بهترین و پرمصرف‌ترین گازهای کولر گازی و اسپلیت می‌باشند.

 

نکاتی برای خرید گاز کولر گازی و اسپلیت 

اکنون شما با انواع گاز کولر گازی آشنا شدید که برای انتخاب آن‌ها باید به یکسری نکات مهم توجه کنید. در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت تا در هنگام خرید انتخاب مناسبی را داشته باشید.

 • با محیط زیست سازگار باشد.
 • کمترین درجه سمی بودن را دارا باشد.
 • نقطه جوش پایین داشته باشد.(قابلیت دریافت سرمای بیشتری را دارا باشد.)
 • قابلیت اشتعال نداشته باشد.
 • گاز باید پایدار و هزینه‌ی نگهداری پایینی را داشته باشد.

 

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، به راحتی می‌توانید براساس مدل کولر گازی خود، گاز آن را انتهاب و خریداری کنید.برای خرید و فروش مطمئن و آسان و کسب قیمت گازهای کولر گازی و اسپیلت می‌توانید از طریق شماره‌هایی که در زیر برای شما قرار دادیم در عمده بازار با ما در ارتباط باشد.