Skip to main content

امروزه در جهانی که روز به روز شاهد گرم‌ تر شدن آن هستیم و با توجه به افزایش میزان جمعیت میزان تقاضا برای خرید کولر گازی و اسپلیت هم افزایش یافته است. با وجود رقابت چشم گیری که میان شرکت‌ ها و کمپانی‌ های سازنده‌‌ ی انواع برند ها و مدل‌ های مختلف کولر گازی و اسپلیت وجود دارد، انتخاب بهترین نوع و خرید آن به نحوی که متناسب با نیاز مصرف‌ کننده باشد کمی دشوار به نظر می‌رسد.

از این‌ رو به خریداران توصیه می‌ شود قبل از خرید هر گونه تجهیزات سرمایشی از جمله کولر گازی و اسپلیت، اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند. داشتن اطلاعات کافی باعث می شود که به هنگام خرید سر درگم نشوند و  بتوانند در شرایط فعلی اقتصادی، مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین انتخاب را داشته باشند. به همین دلیل در ادامه این مطلب سعی داریم ضمن معرفی انواع کولر های گازی و اسپلیت، معیار ها و ملاک‌ های اصلی که برای خرید یک کولر گازی و اسپلیت باید به آن توجه نمود را لیست کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکات کلیدی انتخاب کولر گازی - سرویس کاران کولر گازی 09123459799

خرید عمده ترموستات و قیمت کنترل‌کننده دما

معرفی برند های کولر گازی و اسپلیت

مهم ترین مواردی که به هنگام خرید کولر گازی و اسپلیت باید به آن توجه کنید.

همان طور که می دانید مدل ها و برند های مختلفی در بازار برای کولر گازی و اسپلیت وجود دارد. اما پیش از آن که به هنگام خرید سیستم های سرمایشی دچار سردرگمی  شوید، لازم است بدانید که فاکتور های دیگری نیز در انتخاب و خرید کولر گازی و اسپلیت نقش حائز اهمیتی دارند که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

اینورتر دار بودن یا معمولی بودن کولر گازی

اینورتر بودن، مشخصه‌ ای است که کاملا جدا از کمپرسور است اما به عنوان یک قابلیت به آن کولر اضافه می‌شود. این قابلیت باعث می‌شود تا به جای خاموش یا روشن شدن کمپرسور، تنها تعداد دور آن کاهش یابد. در کولر‌ ها و اسپلیت هایی که اینورتر ندارند، وقتی دمای محیط به میزانی که تنظیم  کرده ایم رسید، کمپرسور خاموش می‌ گردد. زمانی که دمای محیط بالا رفت، کمپرسور هم روشن می‌شود تا دما را کاهش دهد. اما در کولر و اسپلیت هایی که اینورتر دارند وضعیت متفاوت است.

به طوری که وقتی دمای محیط به میزان دلخواه رسید، دیگر کمپرسور خاموش نمی‌ شود بلکه دور موتور کاهش می‌یابد. از مزایای این نوع کولر گازی می‌ توان به پایین بودن مصرف انرژی، کاهش سر و صدا و سرعت سرما سازی بالای آن اشاره کرد. و از معایب آن می‌ توان به قیمت بالای آن در مقایسه با کولر های گازی و اسپلیت معمولی اشاره داشت. اگر چه این مورد نیز طی زمان با کاهش هزینه‌ های پرداختی جبران می‌ شود. علاوه بر این چون به لحاظ سیستمی پیچید‌ه‌ تر از انواع معمولی است، هزینه‌ ی تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی در این حالت بیشتر می‌شود.

راهنمای خرید کولرگازی؛ هرآنچه باید در مورد انواع کولر گازی و اسپیلت بدانید - نیو سرویس

کمپرسور کولر گازی

یکی از ضروری‌ ترین و اصلی‌ ترین قطعات هر دستگاهی، موتور آن است. همان طور که می دانید موتور یا کمپرسور به‌ عنوان قلب تپنده‌ ی دستگاه عمال می کند. مکانیسم کلی این قطعه به این صورت است که با متراکم کردن حجم گاز مصرفی، فشار آن را افزایش می‌دهند. کمپرسور های کولر گازی در ۳ دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند که عبارت است از:

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری که به آن کمپرسور دوار هم گفته می‌شود، در ظرفیت‌ های گوناگونی از ۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ تولید می‌ شود. مکانیسم عمل این کمپرسور از نوع چرخشی است و نسبت به مدل قبلی سر و صدای بسیار کمتری تولید می‌کند. مناطقی که فشار هوا در آن بالاست مصرف این نوع کمپرسور رایج‌ تر است. علاوه‌ بر این مصرف انرژی پایین و راندمان بالا این نوع کمپرسور موجب شده تا نسبت با سایر انواع کمپرسور ها طرفداران بیشتری داشته باشد.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی که به کمپرسور رفت و برگشتی هم گفته می‌شود. این کمپرسور ظرفیتی بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ BTU دارد و یکی ایرادات آن این است که آلودگی صوتی زیادی ایجاد می‌ کند. نحوه‌ی عمل این کمپرسور به این صورت است که از یک پیستون داخل سیلندر برای فشرده‌ سازی مبرد استفاده می‌ شود. تحمل حرارت و توان این کمپرسور در حد متوسط است.

کمپرسور اسکرول

نام دیگر کمپرسور اسکرول، که با نام کمپرسور مارپیچی نیز شناخته می شود. در این نوع از کمپرسور دو مارپیچ به کار رفته است. مکانیسم عمل آن بدین صورت است که ابتدا یکی از مارپیچ‌ ها ثابت و دیگری با گردش دور آن موجب فشرده‌ سازی گاز می‌ شود. از نقاط قوت این نوع کمپرسور می‌توان به راندمان و کارایی بالا، مصرف انرژی پایین، سر و صدای کم و طول عمر بالایی که دارد، در بین تولید کنندگان شناخته شده است.

سطح انرژی کولر گازی

بهره‌ وری انرژی الکتریکی نشان دهنده این است که سیستم سرمایشی برای تبدیل  انرژی الکتریکی به سرما چه میزان قدرت دارد. بنابراین هر چقدر میزان بهره وری انرژی که به اختصار با علامت EER نشان داده می شود، بالاتر باشد قابلیت ایجاد سرما و خنک کردن دستگاه هم بیشتر است. چنانچه کولر گازی و اسپلیت بهره وری انرژی بالایی داشته باشد و مجهز به اینورتر باشد، از نظر بازدهی در رده‌ی بالاتری نیز قرار می‌ گیرد.

مطبوع یا نامطبوع بودن

کولر های گازی و اسپلیت جدید مجهز به فیلتر هایی هستند که با از بین بردن ذرات گرد و غبار، باکتری، ویروس و آلرژی موجود در فضا، هوای محیط را تصفیه می‌کنند. از دیگر امکانات این این سری کولر ها می‌توان به یونیزه کردن مبل و پرده و اشیای موجود در اتاق اشاره نمود. با در نظر گرفتن این موارد باعث می شود از خرید خود کاملا مطمئن باشید.

جهت باد 

طراحی برخی از کولرها به‌گونه‌ ایست که عمل خنک کردن را در چند جهت انجام می‌ دهند. این کولر ها معمولا گزینه‌ ی مناسب‌ تری نسبت به دو جهته‌ ها برای خرید به شمار می‌ آیند.

How the boom in air conditioning is fuelling global heating | Climate crisis | The Guardian

ظرفیت کولر گازی

میزان ظرفیت  خنک‌کنندگی دستکاه عامل مهم دیگری است که به هنگام خرید باید به آن توجه کنید. انتخاب درست کولر گازی و اسپلیت با ظرفیت مناسب بسیار مهم است. اگر شما کولر و اسپلیتی که با ظرفیتی پایین‌ تری دارد خریداری کنید، ممکن است قدرت خنک کنددگی محیط را نداشته باشد. همچنین اگر ظرفیت کولر مورد نظر بیشتر از ظرفیت محیط باشد، سرمای بیش از اندازه را تجربه خواهید کرد. برای این که بتوانید کولر متناسب با محیط خانه خود بخرید در ادامه اطلاعاتی را اختیارتان گذاشته ایم.

بر اساس اعلام رسمی سایت انرژی استار (ENERGY STAR)، با توجه به متراژ خانه ، ظرفیت های مورد نیاز بر حسب بی تی یو بر ساعت محاسبه شده که به طور کامل در زیر آمده است. توجه داشته باشید که این اعداد تقریبی هستند و در واقع به همین دلیل است که در یک بازه قرار گرفته اند و بسته به شرایط خانه، در بین این بازه قرار می گیرد.

متراژ خانه (متر مربع )ظرفیت مورد نیاز (BTU)
33 تا ۳۷۹۰۰۰
۴۲ تا ۵۱۱۲۰۰۰
۶۵ تا ۹۳۱۸۰۰۰
۱۳۰ تا ۱۴۰۲۴۰۰۰
۱۴۰ تا ۱۸۶۳۰۰۰۰
میزان صدای کولر گازی

یکی دیگر از موارد مهم انتخاب و خرید سیستم های سرمایشی میزان صدایی است که وقتی دستگاه روشن است از خود تولید می کند. کولر هایی که حداقل میزان صدا را دارند معمولا پر طرفدار تر هستند. اما سوالی که پیش می‌ آید این است که چطور پی ببریم صدای کولر چقدر است؟ برای منظور بهتر است به عدد دسی‌ بل (db) روی کاتالوگ کولر دقت کنید. هر چه عدد مورد نظر کوچک تر باشد، میزان سر و صدای کولر گازی یا اسپلیت کمتر است.

به آپشن‌های کولر گازی توجه داشته باشید

برخی از کولرهای گازی از امکانی برخوردار هستند که می‌توانند افراد موجود در فضا را به‌ صورت هوشمند شناسایی کرده و اندازه دما و حتی میزان باد را به سمت وی هدایت کنند. همچنین برخی از محصولات امروزی از طریق اپلیکیشن قابل کنترل هستند.همچنین می توان از طریق اپلیکیشن میزان برق مصرفی را کنترل و نظارت کرد تا ناگهان توسط قبض برق شوکه نشوید و یک مصرف بهینه و متناسب را از دستگاه خود داشته باشید.

پرتاب باد (برد) کولر گازی و اسپلیت

پرتاب باد یا به اصطلاح برد کولر گازی و اسپلیت به این معناست که دستگاه قادر است تا چه فاصله‌ای از محیط باد خنک بفرستد. این فاصله را معمولا بر حسب متر بیان می‌کنند و هرچه متراژ پرتاب باد بیشتر باشد، کولر قدرت بیشتری دارد. برخی از سیستم های سرمایشی به سنسورهایی مجهز هستند که باد خنک را تنها به سمت افراد حاضر در محل می‌ فرستند همچنین این سنسور هنگامی که اتاق خالی باشد پرتاب باد را به حداقل می‌ رساند. بهتر است بدانید که حداقل میزان برد هر کولر گازی و اسپلیت ۱۰ متر است.

برق مصرفی کولر گازی

یکی دیگر از عواملی که برای خرید کولر گازی و اسپلیت باید مد نظر قرار داد، قیمت آن است. نکته‌ی قابل توجه این است که، تک فاز یا سه فاز بودن برق تاثیر زیادی در میزان مصرف برق دارد. قبل از اقدام به خرید باید این نکته را در نظر گرفت که چنانچه قصد خرید کولر گازی پنجره‌ای و اسپلیت را دارید، برق تک فاز مناسب است. اما اگر می‌خواهید برای کولرهای ایستاده اقدام کنید باید از برق سه فاز استفاده کنید.

واجد گارانتی یا فاقد آن

برخی از کولر های گازی و اسپلیت ها بدون گارانتی به فروش رسانده می شود که در اصطلاح به آن‌‌ها کولر گازی و اسپلیت بانه‌ ای گفته می شود. اگر قصد خرید کولر گازی و اسپلیت بدون گارانتی دارید باید در نظر داشته باشید که سیستم های سرمایشی فاقد گارانتی فاقد سیم مسی هستند.

به همین دلیل برای نصب آن‌ ها باید سیم مسی را به طور جداگانه تهیه کنید. علاوه‌ بر این ممکن است گاز درون کولر تخلیه شده باشد. اما از نظر قیمتی سیستم های سرمایشی فاقد گارانتی قیمت پایین تری نسبت به دیگر سیستم ها دارد. اما به طور کلی خرید کولر گازی و اسپلیتی که گارانتی معتبر داشته باشد نسبت به دیگر وسایل بی نام و نشان ارجعیت دارد.

How air conditioning changed the world - BBC News

پنل کولر گازی

و در اخر توجه به پنل کولر به هنگام خرید نیز از موارد مهم به شمار می رود. اگر از آن دسته افراد هستید که به زیبایی محیط خانه و کسب‌ و‌ کارتان اهمیت می‌ دهید باید متناسب با بودجه‌ ای که در اختیار دارید زیبا ترین پنل را برای خود برگزینید. کاملا بدیهی است که هرچه پنل ظاهری جذاب‌ تر و گیرا تر داشته باشد، قیمت ان نیز بالا تر است.

معرفی انواع برند های کولر گازی و اسپلیت:

 1. اسپلیت کولر گازی جنرال
 2. اسپلیت کولر گازی ال جی
 3.  اسپلیت کولر گازی سامسونگ
 4. اسپلیت کولر گازی بوش
 5. اسپلیت کولر گازی گری
 6. اسپلیت کولر گازی نراست
 7. اسپلیت کولر گازی جی پلاس
 8. اسپلیت کولر گازی هیوندای
 9. اسپلیت کولر گازی هایسنس
 10. اسپلیت کولر گازی تی سی ال مدل
 11. اسپلیت کولر گازی پرتابل گرین
 12. کولر گازی ایران رادیاتور

معرفی انواع مدل های کولر گازی و اسپلیت:

 1. کولر گازی پنجره ای
 2. کولر گازی پرتابل قابل حمل
 3. کولر گازی ایستاده
 4. کولر گازی اسپلیت
جمع بندی:

به‌ طور کل فناوری این روز ها کاری کرده تا شما فقط به دنبال رفع نیاز خود نباشید، بلکه نیازی که نمی‌دانید چیست را شناسایی کرده و سپس راه حلش را بیابید! مثلا یکی از مواردی که برخی افراد در مورد کولرهای گازی دوست ندارند، باد سرد و مستقیمی است که به آن‌ها می‌خورد.

برای این امر یکی از کمپانی‌ها فناوری را ارایه داده که پس از خنک شدن محیط، هوا از طریق ۲۱هزار سوراخ ریز سطح بدنه دستگاه به بیرون منتقل شده و بدون آزار کسی، محیط خنک می‌ماند. اگر شما نکته ای را می شناسید که می تواند در کامل تر شدن این مقاله به ما کمک کند خوشحال می شویم با ما به اشتراک در سایت عمده بازار بگذارید.