Skip to main content

می توان گفت که بیش از 80 درصد دستگاه های تهویه مطبوع هوا، مانند کولر های گازی و اسپلیت، برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گاز های فریونی استفاده می کنند. انواع گاز های فریونی عبارتند از: R22 ،R410A ،R407A و… یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای انواع کولر گازی و اسپلیت پیش بیاید کمبود گاز مبرد یا تخلیه آن است.

در مواقعی که گاز دستگاه تخلیه شده باشد باید  گاز کولر گازی به طور مجدد شارژ شود. کاربرد اصلی گاز مبرد در کولر گازی و اسپلیت ایجاد سرمایش و گرمایش در محیط است. پس متوجه شدیم که گاز مبرد یکی از اجزای اصلی و مهم کولر به شمار می رود که نبود یا کمبود ان باعث ایجاد اختلال در کار کولر گازی و اسپلیت می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با گاز مبرد و نحوه شارژ آن در دستگاه تهویه مطبوع آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

 

Gas Charging and Vacuum System - FULLY4WORLD

مقاله پیشنهادی: خرید کنتاکتور کولر گازی و اسپلیت

خرید عمده کولرگازی اجنرال و استفاده از خدمات پس‌ازفروش ویژه

گاز مبرد چیست؟

همان طور که پیش تر نیز گفتیم بیشتر سیستم های تهویه مطبوع هوا، برای خنک کردن محیط از گاز مبرد برای سیکل تبریدی خود استفاده می ­کنند. مبرد های گازی در طول این سیکل تبرید به حالت های مختلف می­ رسند. به این ترتیب که با تغییر فشار و دما، از گاز به مایع و به صورت برعکس در حال چرخش هستند.

ممکن است از یک مبرد گازی با فشار بالا و دمای بالا به یک مبرد مایع با فشار و دمای پایین تبدیل شوند. در حقیقت با چرخش پی در پی و تغییر فاز این ماده مبرد است که دستگاه های تهویه مطبوع به هدف خود نائل می شوند. مبرد به طور کلی در دو فاز مایع و گاز وجود دارد. در صورتی که گاز مبرد دستگاه کم باشد یا تخلیه شود، در نحوه عملکرد آن اختلال ایجاد خواهد شد و به درستی کار نمی کند.

این کمبود ممکن است باعث فشار وارد شدن به کمپرسور و سوختن آن شود. پس در نظر داشته باشید چنانچه متوجه شدید که کولر گازی شما دچار نشتی است، باید اقدام به شارژ گاز اسپیلت خود نمایید. همچنین بهتر است بدانید که شارژ گاز کولرگازی و اسپلیت یک کار بسیار تخصصی است. برای اینجام این کار نیاز به تجریه و تخصص افراد متخصص دارید.

روش های شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت:

شارژ گاز کولر گازی روش‌های مختلفی دارد که شما می‌توانید مطابق با نیاز خود و یا با توجه به وسایل در دسترس خود به یک روش این کار را انجام دهید. برای شارژ کولر ابتدا باید لیبل روی کولر را بخوانید تا متوجه شوید که چه نوع گازی کولر گازی شما دارد.

انواع روش های شارژ کولر گازی و اسپلیت عبارتند از:

 • روش شارژ گاز وزنی
 • روش شارژ گاز آمپری
 • روش شارژ گاز گیج مانوفیلد

روش شارژ گاز وزنی

در روش شارژ گاز وزنی همان طور که از نام ان پیداست ابتدا مقدار گازی که باید درون سیستم شارژ شود، به کمک ترازوهای مخصوصی وزن می شود و سپس عملیات شارژ گاز انجام می شود.
برای مثال: فرض کنید گاز مبرد مورد نیاز اسپلیت برای عملکرد صحیح برابر نیم کیلوگرم باشد. همچنین فاصله لوله کشی میان پنل داخلی و پنل خارجی در حالت استاندارد برابر 5 متر باشد، دراین حالت مقدار نیم کیلوگرم گاز مبرد توسط ترازو وزن شده و درون دستگاه پمپ می شود.

حال اگر به توجه به این استاندارد کلی، فاصله لوله کشی اضاف گردد به ازای هر متر، میزان گاز اضافه شده به دستگاه برای جلوگیری از افت راندمان کاری آن، برابر 20 گرم می باشد.

روش شارژ گاز آمپری

همان طور که می دانید هر وسیله الکتریکی دارای میزان برق مصرفی و آمپر مصرفی مشخص می باشد. در این روش، براساس مقدار آمپری که توسط اتصال آمپر به کولر به دست می آید میزان شارژ گاز مبرد تعیین می گردد. در صورتی که عملکر اسپلیت صحیح باشد، نشان دهنده این است که میزان گاز موجود در دستگاه درست و به اندازه است.

در این حالت تکنسین با تجربه می داند مقدار آمپر مصرفی دستگاه چه عددی است. با انداه گیری آمپر مصرفی اسپلیت و در نظر گرفتن توضیحات ذکر شده، مقدار گاز مبرد موجود در دستگاه تنظیم می گردد.

روش شارژ گاز گیج مانوفیلد

برای شارژ سیستم به روش گاز گیج مانوفیلد ابتدا باید دمای هوای اطراف پنل داخلی و پنل خارجی را به دست بیاورید. سپس به کمک جدول ارائه شده توسط تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع، میزان فشار گاز مبرد مناسب اسپلیت را برای دو دما محاسبه کنید.

سپس با استفاده از اتصال گیج مانوفیلد که مخصوص سنجش فشار گاز اسپلیت می باشد. شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت را تا رسیدن به فشار مورد نظر انجام می دهد. خوب است یدانید که این روش درصد خطای بالایی دارد چندان قابل اعتماد نیست.

در آخر لازم به ذکر است که بهترین و اصولی ترین روش ممکن برای شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت، شارژ گاز وزنی است.

Refrigerant Line Charge Calculator - Inch Calculator

چه زمانی باید گاز کولر گازی و اسپلیت را شارز کنید:

سه موقعیت مختلف وجود دارد که در این حالت باید گاز مبرد کولر گازی و اسپلیت را شارژ کنید. این موقعیت ها عبارتند از:

 • تکمیل شارژ گاز کولر یا افزودن گاز مبرد به دستگاه
 • شارژ کولر گازی یا اسپلیت تازه نصب شده
 • شارژ کولر گازی یا اسپلیت بدون گاز
تکمیل شارژ گاز کولر یا افزودن گاز مبرد به دستگاه

گاهی امکان دارد گاز مبرد اسپلیت کاهش یابد و نیاز به اضافه کردن شارژ دارد. اما پیش از آن باید با علائمی که نشان دهنده کمبود گاز اسپلیت می باشند آشنا شویم:

 • با نصب فشارسنج بر روی شیر سرویس میزان فشار گاز اسپلیت را سنجش نمایید (میزان استاندارد فشار گاز 60ppi می باشد)
 • نداشتن سرما دهی مناسب در محیط
 • یخ زدن یا برفک زدن فین های اواپراتور در حالت سرمایش
 • یخ زن لوله رفت کندانسور (لوله با قطر کمتر)

پس از شناسایی علائم کمبود شارژ چندین روش برای شارژ کولر گازی وجود دارد که می توانید از آن استفاده نمایید. از آن جایی که از میزان گاز فعلی موجود در دستگاه اطلاع ندارید روش وزنی در این مورد کاربرد ندارد. برای استفاده از روش وزنی باید ابتدا گاز دستگاه را به طور کامل تخلیه نمایید و مجددا شارژ گاز دستگاه را انجام دهید.

اماهمان طور که می دانید گاز خارج شده از اسپلیت و کولر گازی برای محیط خطرناک می باشد. همچنین امکان انتشار آن در فضا نیز وجود دارد و هزینه نسبتا بالایی دارد. از این رو  زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد. اما روش هاش دوم و سوم به خصوص روش آمپر که دقت بالایی دارد بسیار کاربرد دارد.

Common Air Conditioner Problems | Department of Energy

شارژ کولر گازی یا اسپلیت تازه نصب شده

به طور کلی همه وسایل تهویه مطبوع هوا، به اندازه 5 متر لوله درون سیستم کندانسور دستگاه گاز مبرد محبوس شده است. پس از پایان نصب اسپلیت باید سیستم را وکیوم کنید. بعد از آن که از عدم وجود رطوبت و هوا درون سیستم مطمئن شدید، می توانید شیر سرویس را باز کرده و گاز را به کل سیستم انتقال دهید.
توجه داشته باشید گاز موجود در دستگاه برای 5 متر لوله کافیست. در صورت لوله کشی اضافه هنگام نصب دستگاه باید به همان نسبت میزان گاز مبرد را افزایش دهید.
همچنین سعی کنید در نصب اسپلیت از همان 5 متر لوله کشی استفاده کنید. اگر این این مقدار کمتر استفاده کنید منجر به افزایش فشار روی کمپرسور می شود. می توانید لوله را درصورت زیاد بودن به صورت حلقه درآورده یا نقش تله روغن را اجرا نماید.

شارژ کولر گازی یا اسپلیت بدون گاز

یکی از روش های معمول تشخیص وجود یا عدم وجود گاز مبرد موجود در اسپلیت، فشار دادن شیر سرویس می باشد. شیر سرویس را فشار دهید. در صورت وجود گاز، از لوله گاز مبرد بیرون زده و قابل تشخیص می باشد. در غیر این صورت، باید عملیات شارژ انجام گیرد.

در حالتی که دستگاه کاملا فاقد گاز می باشد عملیات شارژ گاز مبرد به این صورت است که :

ابتدا باید پیش از شروع شارژ، سیستم به طور کامل وکیوم شود تا هرگونه رطوبت و هوا از سیستم حذف شود. سپس مشکل نشتی گاز کولر گازی را یافته و مشکل را برطف نمایید. توجه داشته باشد در صورتی که پیش از شارژ محل نشتی را نیابید امکان تخلیه شارژ بعد چند روز وجود داشته و هزینه مازاد برای شارژ مجدد به همراه داد.

بعد از رفع نشتی، پلاک حک شده روی اسپلیت را بخوانید. این پلاک مقدار گاز موجود در دستگاه به ازای 5 متر لوله بکار رفته در نصب را مشخص می نماید. سپس توسط ترازو میزان گاز مبرد مورد نیاز را وزن نمایید. در صورت به کار رفتن لوله مازاد، مقدار آن را محاسبه کرده و به گاز اولیه اضافه نمایید. در صورت نداشتن اطلاع دقیق از میزان لوله به کار رفته هنگام نصب می توانید از روش های دیگر شارژ کولر گازی استفاده نمایید.

مراحل شارژ گاز کولر گازی

 1. تعمیر کولرگازی و اسپلیت در صورت وجود نشتی
 2. وکیوم کردن کولر گازی و اسپلیت
 3. نشت یابی کولر گازی و اسپلیت
 4. شارژ گاز کولرگازی و اسپلیت

هشدار های ایمنی

اگر قصد دارید که خودتان به تنهایی عملیات شارژ کولر گازی و اسپلیت را انجام دهید بهتر است از خطرات آن نیز آگاه باشید:

 1. پیش از شروع شارژ گاز، حتما عیب یابی کرده و محل نشتی گاز مبرد را بیابید.
 2. از آن جایی که گاز مبرد بسیار سمی و خطرناک می باشد و هنگام کار باید حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید تا مشکلی برای خودتان و افراد موجود در محیط پیش نیاید.
 3. هنگام شارژ گاز در کمپرسور باید به درستی و با دقت انجام گیرد همچنین از نشتی و آب بندی دستگاه جلوگیری شود.
 4. گاز مبرد R410A به دلیل ترکیب دو گاز R123 و R32 هنگام افزودن گاز نیاز به دقت بالایی دارد. زیرا هنگامی که دستگاه دچار کمبود گاز مبرد شود نمی توان میزان ترکیب این دو گاز را به خوبی مشخص نمود. در حالتی که میزان نشتی گاز دستگاه اینورتر بیش از 15 درصد باشد توصیه می کنیم کل گاز اسپلیت را خالی کرده و مجددا شارژ نمایید. اگر کمبود گاز از 15 درصد کمتر باشد با استفاده از ترکیب مساوی از R123 و R32 شارژ دستگاه را انجام دهید.
جمع بندی:

در آخر باید بدانید که شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت یک کار بسیار تخصصی است. و به تجریه و تخصص تعمیرکار مجاز کولر گازی و اسپلیت نیاز دارد. از این رو بهتر است برای حفظ امنیت خود، اطرافیان و جلوگیری از صدمات بیشتر از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع کولر گازی و اسپلیت