Skip to main content

معرفی تله روغن:

با توجه به شدت گرما درفصل تابستان، وجود کولر گازی جزو یکی از ضروری ترین وسایل در هر خانه ای به شما می رود. با در نظر گرفتن محل نصب کولر گازی در مکان های مختلف اعم از روی دیوار، پشت بام، بالکن و ….. ایجاب می کند نکات ظریفی را در هنگام نصب رعایت کنیم.

توجه به این نکات باعث می شود تا در مرور زمان به کمپرسور و سیستم کلی کولر گازی و اسپلیت فشار بیش از حد وارد نشود. و در نهایت طول عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کند. یکی از این نکات بسیار مهم استفاده از تله روغن (Oil Trap) در کولر گازی و اسپلیت می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با تله روغن و نحوه عملکرد آن در کولر گازی و اسپلیت آشنا سازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تله روغن (Oil Trap) در کولرگازی

تله روغن چیست و چه کاربردی دارد ؟

قبل از هر چیز باید بدانید که یکی از مهم ترین اقدامات در نصب و راه اندازی کولر های گازی و اسپلیت به کار گرفتن تله روغن یا همان oil trap به هنگام لوله کشی کولر گازی و اسپلیت ها می باشد. همان طور که می دانید به هنگام نصب کولر گازی و اسپلیت یونیت بیرونی باید بالاتر از یونیت داخلی نصب شوذ. سپس با روشن کردن دستگاه کمپرسور کولر گازی و اسپلیت شروع به کار می کند.

در این بین کمپرسور ممکن است روغن جریان یافته در مسیر لوله کشی را نتواند به راحتی به کمپرسور بر گرداند. در این گونه مواقع است که اهمیت استفاده از تله روغن برملا می شود. در صورتی که این مشکل در کولر گازی یا اسپلیت رخ داد از تله روغن به منظور سهولت در برگشت مناسب روغن به کمپرسور استفاده می شود. علاوه بر این موضوع از تله روغن برای موارد دیگری مانند جلوگیری از کاهش سرمای دستگاه و افت فشار دستگاه نیز از تله روغن یا همان Oil Trap استفاده می شود.

به هنگام نصب کولر گازی و اسپلیت می بایست حدود نیم متر تا یک متر لوله اضافه تر برش داده شود و از پشت دستگاه به صورت نیم دایره خم شود. همچنین اگر ارتفاع لوله کشی زیاد بود به ازاء هر ۵ متر تا ۷ متر از یک خم ۴۵ و ۹۰ درجه ایجاد شده و نصب می شود.

توجه:

نکته قابل توجه در خصوص تله روغن لوله کشی کولر گای این است که خم کردن لوله و ایجاد تله روغن یک کار بسیار تخصصی می باشد. زیرا لوله در سایز های بزرگتر با کوچک ترین فشار نا به جا خم خورده و دیگر قابل استفاده نیست. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام این کار حتما از متخصصین با تجربه بالا درخواست کمک کنید.

همچنین لازم است توجه داشته باشید که برای اینکه تله روغن را راحت ایجاد کنید کافی است رول لوله ای که استفاده می کنید تا انتها باز نکرده و همانطور که به صورت نیم دایره می باشد پرچ کرده و به دستگاه متصل کنید. اما همانطور که گفته شد این کار نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد.

نکته: در لوله کشی بین یونیت داخلی و یونیت خارجی کولر گازی و اسپلیت اگر اختلاف ارتفاع بین دو یونیت وجود داشته باشد، برای این که روغن کمپرسور  که با گاز مبرد در سیستم در حرکت است به صورت محلول با گاز از کمپرسور تخلیه نشود و یا در اوپراتور یا یونیت داخلی جمع نشود، باید هر 5 متر لوله رفت یا لوله خط مایع یا لوله کوچک تر زا یک دایره به قطر 50 سانتی متر زد و با یک مارپیچ به صورت u زد تا از تخلیه شدن روغن جلوگیری شود.

آموزش نصب کولر گازی : راهنمای جامع و گام به گام نصب کولر گازی و اسپلیت

لوله کشی و نصب تله های روغن برای کولر گازی

تله روغن شروع به خنک شدن کرده تا به دمای تقطیر می رسد. در این شرایط احتمالا مقداری از بخار مبرد پر فشار در داخل تله روغن تقطیر شود. این کار سطح مایع ( مخلوط روغن و مایع مبرد ) در تله روغن را بالا برده سبب بالا آمدن شناور می شود. با بالا آمدن شناور مسیر تله روغن به کارتر باز شده و قسمتی از مخلوط مایع مبرد و روغن به کارتر کمپرسور وارد می شود.

وقتی که تله روغن در محلی خنک تر از کندانسور نصب شده باشد تقطیر بخار مبرد  در تله روغن بیشتر اتفاق می افتد چرا که مایع در کندانسور تبخیر شده و در تله روغن تقطیر خواهد یافت. هنگامی که  سیستم برودتی خاموش می شود، برای این که تقطیر بخار مبرد در جداکننده روغن را به حداقل برسانیم حتی الامکان تله روغن را در گرم ترین محل نزدیک کمپرسور نصب می کنیم. در ضمن جهت جلو گیری از سرد شدن تله روغن ، که بعد از خاموشی کمپرسور اتفاق می افتد باید تله روغن به خوبی عایق کاری کنیم.

جمع بندی:

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، به راحتی می‌توانید براساس مدل کولر گازی و اسپلیت خود، تله روغن مناسب آن را انتخاب و خریداری کنید. برای خرید و فروش مطمئن و آسان و کسب قیمت لوله‌های مسی کولر گازی و اسپیلت می‌توانید از طریق شماره‌هایی که در زیر برای شما قرار دادیم در عمده بازار با ما در ارتباط باشد.

امیدواریم که مطالب گفته شده مورد نیاز شما واقع شده باشد. نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما بازدیدکنندگان عزیز خواهیم بود.

برچسب ها: علت خرابی کولر گازی یا اسپلیت