Skip to main content

ترموستات وسیله‌ای است که بدون توجه به مدل و برند، در تمامی یخچال‌های قدیمی و جدید قرار دارد. در واقع می‌توان گفت که ترموستات یخچال، دمای داخل آن را ثابت نگه می‌دارد. مدت زمان اتومات، خاموش و روشن موتور، تنظیم درجه و دما یخچال به ترموستات وابستگی و ارتباط دارند. بدون ترموستات، کمپرسور و موتور یخچال یکسره کار می‌کنند و دمای یخچال نمی‌تواند به‌درستی تنظیم شود. ما در این مقاله توضیحات کاملی در مورد ترموستات یخچال و نحوه خرید عمده آن خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تنظیم درجه ترموستات یخچال

فروش عمده ترموستات یخچال

همانطور که در بالا گفتیم، وظیفه‌ی اصلی ترموستات ثابت نگه‌داشتن دمای داخل آن است. همچنین می‌توان گفت ترموستات وسیله‌ای است مکانیکی که وظیفه‌ی قطع و وصل کردن جریان کمپرسور را برعهده دارد تا دما‌ی یخچال را در مقدار مشخصی تنظیم کرد و در همان اندازه نگهداری کرد.

هنگامی که با باز و بسته کردن درب یخچال یا قرار دادن غذای داغ در آن دمای داخلی تغییر می‌کند و بالا می‌رود، ترموستات به کمپرسور یخچال دستور روشن شدن می‌دهد و تا زمانی که دمای یخچال به حد مورد نظر نرسد، کار می‌کند. وقتی دمای داخلی یخچال به تعادل رسید، ترموستات دستور خاموش شدن را می‌دهد و کاهش دما متوقف می‌شود. برای اطلاع از شرایط ویژه خرید و فروش عمده ترموستات یخچال در عمده بازار با ما همراه باشید.

 

اجزای ترموستات یخچال

  • بدنه فازی
  • لوله مویی
  • لوله بلو
  • فانوسک‌ محتوی گاز
  • کنتاکت‌های اتصال
  • فنر و اهرم‌ها
  • پیج تنظیم

اجزا ترموستات یخچال

 

نحوه عملکرد ترموستات یخچال 

ترموستات توسط لوله بلو به قسمت تحتانی اپراتور وصل می‌شود. در این هنگام کمپرسور شروع به کار می‌کند. وقتی که اپراتور سرد شد، حجم گاز داخلی لوله بلو، لوله مویی و فانوسک کم شده و جمع می‌شود. بعد از آن اهرم اتصال کلید درون ترموستات به طرف پایین رفته و کار موتور قطع می‌شود. با خاموش شدن موتور، کمپرسور هم از کار می‌افتد. سپس سرمای محیط یخچال کاهش یافته و گاز درون فانوسک فعال می‌شود. وقتی که محیط یخچال گرم شود، حجم گاز درون فانوسک افزایش یافته و بلافاصله ترموستات از اول کار خود را شروع کرده و تمامی مراحل دوباره تکرار خواهد شد.

 

تنظیم درجه ترموستات یخچال و سردخانه‌ای

در یخچال‌های امروزی که دارای نمایشگر دیجیتالی هستند، تنظیم درجه ترموستات به صورت خودکار انجام و در یخچال‌های قدیمی این کار به صورت دستی و با ولوم تنظیم می‌شود. بهترین دما برای یخچال‌ها ۳۷ درجه فارنهایت یا بین ۵ تا ۷ درجه سانتی‌گراد و در فریزر و سردخانه‌ای صفر درجه فارنهایت و منفی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. این اعداد برای تنظیم در یخچال‌هایی با صفحه نمایشگر می‌باشد و برای یخچال‌های قدیمی‌تر باید بین اعداد ۱ تا ۵ که بر روی ولوم نوشته شده است، تنظیم کرد. بهترین عدد برای داشتن تعادل در دمای یخچال‌های قدیم بین ۲ و ۳ است. 

هر چه دمای یخچال را پایین‌تر قرار دهید، کمپرسور به مدت طولانی‌تری کار می‌کند و این کار باعث بالا رفتن هزینه‌‌ها می‌شود.

تنظیم ترموستات یخچال قدیمی

 

به این نکته توجه کنید که دمای بیرونی یخچال حتی اگر درب آن بسته باشد، در دمای داخلی نیز تاثیر دارد. پس بهتر است دمای خارجی را نیز در حد امکان تنظیم نگه دارید و در فصول گرم سال دمای یخچال را کمی پایین‌تر از فصل‌های دیگر قرار دهید.

 

راهکارهای لازم برای خنک نگه داشتن یخچال

۱- به طور مرتب یخچال و فریزر خود را تمیز نگه دارید.

۲- در یخچال مواد غذایی را با درب بسته  نگهداری کنید.

۳- بی‌دلیل درب یخچال را باز نگه ندارید. باعث خروج گاز و سرمای موجود در آن می‌شود.

۴- مواد غذایی را به طور مرتب و فاصله‌دار در یخچال قرار دهید. در این صورت مسیر عبور هوا را باز می‌گذارید.

۵- جلوگیری از نگهداری غذای زیاد گرم در یخچال. این امر باعث کاهش کارایی یخچال و افزایش مصرف برق می‌شود.

 

خرید عمده انواع ترموستات یخچال

ترموستات یخچال انواع مختلفی دارد که هرکدام وظیفه‌ی خود را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. عمده بازار، مرکز پخش عمده ترموستات، در خرید تعداد بالا ترموستات یخچال به شما کمک می‌کند.

۱- ترموستات مدل دوقطبی: عملکرد این مدل بر اساس تفاوت میان دو فلز با دماهای گوناگون است. یکی از این دو فلز به دما حساس و دیگری حساس نمی‌باشد.

۲- ترموستات فشار بخار: این مدل دارای میله‌ی شیشه‌ای است که توسط مایعی حساس به دما پرشده و در کمترین لحظه بخار می‌شود.

۳- ترموستات جامد الکتریکی: این مدل توسط سنسور تشخیص دمایی که بر روی آن نصب شده است، با توجه به دمای یخچال دستور می‌دهد که چه زمان کار کند یا نکند.

ترموستات یخچال

 

تست سالم بودن ترموستات یخچال

روش اول:

  • دمای یخچال را روی سه درجه سانتی‌گراد قرار دهید.
  • یک لیوان آب وسط یخچال قرار دهید و ۲۴ ساعت صبر کنید.
  • لیوان را خارج کرده و با دماسنج اندازه گیری کنید. اگر دما بین ۱ تا ۵ درجه سانتی‌گراد باشد، ترموستات سالم می‌باشد.

روش دوم:

در این روش برای اینکه متوجه شوید ترموستات سالم است یا خراب باید کمپرسور را چک کنید. ابتدا سیم برق پشت یخچال را جهت اتصال درست برق چک کنید و در صورت سالم بودن و اطمینان از برق‌رسانی، کمپرسور را کنترل کنید. در صورتی که کمپرسور سرد باشد یعنی ترموستات یخچال شما خراب شده است.

روش سوم:

ترموستات را تا آخر بچرخانید و دوباره به حالت اولیه بازگردانید. اگر با انجام این کار کمپرسور شروع به کار کرد ترموستات سالم است در غیر این صورت دارای مشکل و خرابی است و باید آن را تعویض و تعمیر کنید.

علائم خرابی ترموستات یخچال

1- یخچال به اندازه کافی سرد نیست

۲- ثابت نبودن دمای یخچال و سرد و گرم شدن متوالی آن

۳- مواد غذایی داخل یخچال ممکن است یخ بزند

۴- بدنه‌ی کمپرسور ممکن است سرد باشد، با دست زدن به بدنه‌ی آن و در صورت سرد بودن نشان دهنده‌ی خرابی و کار نکردن کمپرسور می‌باشد.

۵- یخچال تمام مدت کار می‌کند. در صورت خرابی ترموستات، کمپرسور به طور دائم کار می‌کند.

۶- دیدن یخ ضخیم به شکل مربع یا مستطیل در دیوار‌های انتهایی یخچال

 

همانطور که در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم، ترموستات یخچال وظیفه‌ی تنظیم و ثابت نگه داشتن دمای داخلی و نحوه قطع و وصل کمپرسور را برعهده دارد و با رعایت مواردی که گفته شد می‌توانید طول عمر و عملکرد ترموستات را به خوبی حفظ کنید. امیدواریم که مطالب مورد استفاده شده واقع شده باشد و بتوانید به راحتی خرید عمده ترموستات را انجام دهید. در صورت داشتن سوال، انتقاد و پیشنهاد، عمده بازار در خدمت شما کاربران عزیز خواهد بود.