Skip to main content
اسپلیت یا کولر گازی از جمله ابزار و وسایلی است که کاربرد فراوانی در زندگی انسان ها دارد. نگهداری این وسایل اصول و قواعد خاصی دارد که با رعایت این اصول می توان از هزینه های اضافی خودداری کرد. البته با وجود مراقبت های فراوان گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی برای وسایل تهویه هوا به وجود بیاید. یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد امروزه با کولر گازی ها دارند، مشکل یخ زدگی کولر در فصل زمستان است. یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی باعث می شود که کارکرد کولر گازی دچار اختلال شود. و در نهایت نتواند به درستی نیاز های افراد را برای بهتر شدن هوا و رسیدن به درجه خوب و مطبوع تامین کند. در این مقاله این مشکل به صورت کامل همراه تمام راه حل های کاربردی خدمت شما عزیزان ارائه می شود. با ما همراه باشید.
Dangers of Refrigerant Leaks in Winter | HVAC.com

 یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی چیست؟

پیش تر گفتیم که باید از اسپلیت و کولرهای گازی به خوبی مراقبت کنید و تمامی اصول آن را راعایت کنید. بدون  شک این موضوع بسیار وقت گیر است و شما نمی توانید تمام وقت حواستان به اسپلیت یا کولر گازی باشد. اما ما اینجاییم تا به شما بهترین راه حل ممکن را پیشنهاد بدهیم. بهترین راه این است که شما از سیستم کولرتان اطلاعات کافی داشته باشید و با دانستن این موضوع که کدام یک از اجزای کولر گازی بیشتر مستعد یخ زدگی هستند، هر چند وقت یک بار کولر گازی تان را چک کنید. به طور کلی قطعاتی که مستعد یخ زدگی در فصل زمستان هستند عبارتند از: پنل داخلی کولر گازی، پنل خارجی، کندانسور کولر گازی و لوله های ارتباطی.
شما با چک کردن و سرویس ماهیانه این قسمت ها می توانید از وضعیت کولر گازی تان و وجود یخ زدگی در آن با خبر شوید. لازم است این نکته را بدانید که علت یخ زدگی در فصل زمستان کاملا متفاوت از علت یخ زدگی در فصل تابستان است. برای آشنایی بیشتر با علت یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی در فصل تابستان به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید: علت یخ زدن اسپلیت و کولر گازی در تابستان

اساس کار اسپلیت و کولر گازی در حالت گرمایش :

زمانی که اسپلیت و کولر گازی در حالت گرمایش  قرار می گیرد به وسیله قطعه ای به نام شیر برقی سیکل کولر گازی برعکس می شود. در این حالت هوای گرم به فضای داخل و هوای سرد به بیرون از فضا رانده می شود. از دلایل اصلی یخ زدن پنل کولر این است که  هوای سرد به بیرون هدایت می شود و هوای بیرون هم خود به خود سرد است امکان یخ زدن کندانسور یا پنل بیرونی به وجود می آید.

البته باید بدانید که برای این که از یخ زدن پنل یا کندانسور جلوگیری شود، مادر برد کولر گازی را به نحوی طراحی شده است که مدتی بعداز کارکرد کولر گازی گذشت فرمانی جهت متصل شدن شیر برقی صادر خواهد شد. سپس این وسیله شیر برقی سیکل را برعکس و هوای گرم را به بیرون منتقل می کند تا یخ که درکندانسور تشکیل شده است به وسیله این هوای گرم اب شود و به اصطلاح عمل دیفراست انجام شود.

Running Your AC in Winter: Yes or No? All Your Questions Answered

علت اصلی یخ زدگی اسپلیت و کولر گازی در فصل زمستان:

همانطور که گفتیم مشکل یخ زدگی کولر گازی ممکن است در فصول سرد نیز ایجاد شود و این یخ زدگی می تواند علت های مختلفی داشته باشد. در ادامه به مهم ترین عللی که موجب این مشکل اسپلیت و کولر گازی در زمستان می شود توجه کنید.

کمبود شارژ اسپلیت و کولر گازی:

یکی از اولین دلایلی که باعث ایجاد یخ زدگی در اسپلیت و کولر گازی می شود کمبود گاز مبرد دستگاه می باشد. شما می توانید جهت پیشگیری از ایحاد این مشکل به طور ماهانه و مرتب کولر خود را سرویس کنید و سپس به طور مرتب گاز کولر گازی تان را شارژ کنید. با انجام این کار می توانید از بروز مشکلات متعدد در کولر کازی تان پیشگیری نمایید.

 کثیف بودن کویل ها

کثیف بودن کویل ها از دیگر عواملی است که ممکن است باعث یخ زدگی دستگاه در فصل زمستان شود. یخ زدگی باعث می شود که جریان صحیح هوا در سیستم جریان پیدا نکند. علت منجمد شدن کویل‌ های تبخیرکننده این است که هم هوای خانه و هم اسپیلت آن را خشک می‌کنند. کویل‌ های تبخیر کننده، با بیرون کشیدن آب از هوا، چگالش را بر روی کویل ها ایجاد می‌کنند. قطره‌ های فشرده‌ شده از کویل‌ های تبخیر کننده به داخل حفره تخلیه ریخته می‌شوند.

در صورت پر شدن حفره، می‌توانند کویل‌ های تبخیر کننده منجمد شده و سنگین شوند. اگر این کویل ها کثیف باشند، سبب منجمد شدن می‌شوند. چرا که اگر روی کویل ها لایه کثیف وجود داشته باشد آب سریع جذب نمی‌شود. توصیه ما این است که به مدت دو سال یک‌ بار کویل ها را تمیز کنید.

خرابی فن کندانسور

کولر های گازی طوری طراحی شده اند که در یک محدوده دمای بسیار خاص کار کنند. زمانی که هوای بیرون نسبتا سرد است سعی کنید که از حالت فن کولر گازی استفاده کنید. چون استفاده بیش از حد از حالت سرمایش باعث یخ زدن سیکل و لوله ها خواهد شد. بهتر است قبل همه اینا از سالم بودن فن کولرگازی خود مطمئن شوید.

Why Is My Outdoor AC Fan not Working

 نقص فنی سنسور بیرونی اسپلیت یا کولرگازی

زمانی که سنسور بیرونی کولر گازی یا همان برد فرمان کولر گازی دچار نقص فنی شده باشد و نتواند درست کار کند فرمان گرمایش را به درستی به کمپرسور انتقال نمی دهد و همین موضوع موجب ایجاد یخ زدگی در کولر گازی می شود. منشا بروز این مشکل نقش سیستم فن کندانسور است که شما ی توانید با کمک یک کارشناس مشکلات کولر گازی آن را عیب یابی کنید و به راحتی دوباره از کولر گازی تان استفاده کنید و لذت ببرید.

ایجاد اختلال در شیر برقی اسپلیت یا کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است شیر برقی کولر گازی دچار اختلال شود. در این صورت شیر برقی وظیفه خودش را به درستی انجام نمی دهد و به جای خارج کردن هوای سرد از کولر گازی آن را به داخل می کشد. همین موضوع علت اصلی یخ زدگی اسپلیت و کولر گازی در فصل زمستان می باشد.

جریان هوای ضعیف در اواپراتور

در صورتی که اسپلیت یا کولر گازی هوای کافی دریافت نکند، نیروی کافی برای گرم کردن محیط را هم ندارد. هوای کافی به‌منظور جلوگیری از تراکم پیدا کردن بر کویل می باشد. بنابراین هوای کافی باید بگیرد تا از اینکه کولر گازی یخ بزند جلوگیری کند. برای حل این مشکل در ابتدا نسبت به بررسی فیلترهای هوا اقدام کنید. جریان هوا نیز نباید ضعیف باشد. این مورد را هم چک کنید.

برای بررسی دریچه‌های هوا شما می‌توانید با گذاشتن دستتان بر جلوی دریچه‌ها از قسمت کناره‌ها هوا را حس کنید. اگر مجاری و یا عایق‌ ها بسته باشد، باید آن‌ها را پیدا کرده و سپس مشکل را رفع کنید.

 خرابی دستگاه 

خرابی برخی از قطعات دستگاه نیز می تواند علتی برای یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی در فصل زمستان باشد. برخی از قطعات دستگاه مانند برد فرماند، سنسور بیرونی، شیر برقی و… می تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کند و باعث یخ زدن کولر گازی شود. در این مواقع حتما از یک تعمیر کار حرفه ای و با تجربه جهت برطرف کردن مشکل دستگاه کمک بگیرید.

  معیوب بودن اواپراتور و کندانسور کولر گازی

گاز R-22 ممکن است یکی دیگر از دلایل اصلی یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی باشد. در سطح‌ های مختلف فشار، گاز مبرد از خواص فیزیکی گوناگونی برخوردار می‌باشد. راهی که از خط‌ ها مبرد در یک سیستم مناسب رد می‌شود، دمایی می‌باشد که چگالش در آن امکان دارد در بیرون از خط صورت پذیرد. اگر مشکلی پیش بیاید و باعث تغییر فشار شود، R22 می‌تواند به‌صورت متفاوت رفتار کند. وقتی حرکت هوای گرم و مرطوب از خانه شما در اطراف محیط اواپراتور صورت گیرد، سبب متراکم شدن رطوبت و سپس منجمد شدن آن‌ها بر کویل ها می‌شود و بدین‌صورت اسپلیت یا کولر گازی شما دچار یخ زدگی می شود.

تا زمانی که میزان این یخ کم باشد ممکن است شما در کارکرد دستگاه تغییری حس نکنید ولی با بیشتر شدن آن تأثیر را بر روی جریان هوا متوجه خواهید شد. در این زمان یخ مثل یک عایق رفتار کرده و از این که دستگاه شما کارکرد مناسب داشته باشد جلوگیری می‌کند و در این حالت در مبرد عمل تبخیر زودتر انجام می‌گیرد.

با پایین رفتن سطح مبرد، اسپیلت خط را نمی‌تواند منجمد کند. امکان دارد یخ ذوب شود و سپس شما متوجه توقف جریان هوا شوید. در صورتی‌ که خنک شدن در سیستم شما دیگر انجام نگرفت نشان‌ دهنده این است که دستگاه شما آسیب‌ دیده است و برای تعمیر باید از یک متخصص کمک بگیرید.

Best Mini Split Heat Pump for Cold Weather in 2022 | Linquip

پیشگیری از یخ زدگی اسپلیت یا کولر گازی

پیشگیری از یخ زدگی کولر گازی بسیار راحت تر از برطرف کردن این مشکل است شما با پرداخت هزینه کمتر و صرف وقت کوتاه تری می توانید به آسانی از بروز این مشکل در کولر گازی تان جلوگیری کنید. مهم ترین کار برای پیشگیری از یخ زدگی در کولر گازی سرویس و عیب یابی دوره ای کولر می باشد.

با عیب یابی و سرویس منظم و دقیق کولر گازی شما می توانید تمام مشکلات پیش آمده در کولر گازی تان را بر طرف کنید، مسائلی همجون کمبود گاز در کولر گازی و .. به راحتی با سرویس کولر قابل مشاهده و برطرف کردن است.

چگونه مشکل یخ زدگی کولر گازی را برطرف کنیم؟

کی از راحت ترین اقدامات برای از بین بردن مشکل یخ زدگی کولر گازی تعویض فیلتر های هوای می باشد، همچنین بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی نیز می تواند به طرز چشمگیری در راستای از بین بردن یخ های ایجاد شده در کولرگازی کمک کننده باشد.

مطمئن شوید که هوا در کولر گازی به خوبی جریان دارد و راه بن بستی برای ورود و خروج هوا در کولر گازی وجود ندارد. انسداد هوا در کولر می تواند یخ زدگی در کولر گازی را تشدید نماید. در زمان هایی که هوای خانه سرد است اما مایل به استفاده از کولر گازی می باشید به جای روشن کردن سرمایش از حالت فن کولر گازی استفاده نمایید. همچنین سعیکنید به طور مرتب فن بلوور اسپلیت و کولر گازی را سرویس کنید و در صورتی که اختلالی مشاهده کردید ان را رفع کنید.

مقاله پیشنهادی ما: آشنایی با قطعات کولر گازی و اسپیلت و کاربرد آن ها

علت خرابی کولر گازی