Skip to main content

خرید شیر برقی کولر گازی و اسپلیت

امروزه کولرهای گازی در دو حالت سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل تغییر حالت اسپلیت‌ها وجود قطعه ای به نام شیر برقی است. ما در این مقاله به چگونگی خرید شیر برقی کولر گازی و اسپلیت و نحوه‌ی کار آن در عمده بازار خواهیم پرداخت.

شیر برقی کولر گازی چیست؟

ممکن است این سوال برای برای شما پیش بیاید که شیر برقی کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد. در این باره باید گفت که شیر برقی یکی از اجزای اصلی کولرهای گازی و دیگر سیستم های برودتی به شمار میرود. همانطور که پیش تر نیز گفتیم شیر برقی عامل اصلی تغییر حالت کولرهای گازی از گرما به سرما وجود شیر برقی است.نحوه کار آن نیز به این صورت است که با کنترل جریان مایع یا گاز باعث تغییر حالت کولر از حالت سرمایش به گرمایش و یا بالعکس می شود. علاوه بر این، وظیفه قطع یا وصل کردن جریان گاز را نیز بر عهده دارد.

خرید شیر برقی کولر گازی 

شیر برقی یا شیر چهار طرفه یا شیر منعکس کننده وسیله‌ای الکترومگنتیک است که در کولر‌ گازی‌های مجهز به هر دو سیستم سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه‌ی این قطعه قطع و وصل کردن جریان گاز یا مبرد کولر گازی است که باعث تغییر حالت سرمایش به گرمایش و بالعکس می‌شود. 

 

خرید شیر برقی کولر گازی و اسپلیت

نحوه‌ی عملکرد شیر برقی کولر گازی

 این قطعه چهار جهته دارای یک بوبین است که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل کولر گازی جریان گاز رفت و برگشت را تغییر می‌دهید. در این فرایند گاز خنک‌کننده و سرد از کمپرسور به سمت کندانسور(یونیت بیرونی) و گاز گرم به سمت پنل(یونیت داخلی) می‌رود. 

چهار لوله‌ای که بر روی شیر برقی وجود دارد، لوله‌ی تکی به خروجی کمپرسور یا دیس‌شارژ متصل می‌شود ودر ۳ لوله‌ی دیگر، لوله‌ی وسطی به مکش کمپرسور یا ساکشن و دو لوله دیگر به ترتیب به کندانسور و اواپراتور وصل می‌شوند.

سیم برقی دارای یک سیم پیچ و یک هسته‌ی مغناطیسی هست که زمانی که سیستم شروع به کار می‌کند، سیم پیچ یک نیروی الکترومغناطیسی تولید می‌کند تا شیر برقی باز شود و مبرد شروع به کار کند. زمانی که هوا به دمای متعادل و تنظیم شده رسید، برق وارد شده به سیم پیچ قطع می‌شود و نیروی الکترومغناطیسی تولید شده از بین می‌رود و گردش مبرد هم متوقف شده و شیر برقی دمای محیط را تنظیم نگه می‌دارد.

توجه کنید برای بالا بردن این قطعه، باید سرویس کولر گازی و تمیز کردن قطعه فیلتر آن را در برنامه‌ی خود قرار دهید.

اجزای شیر برقی اسپلیت

 • بدنه
 • ورودی و خروجی سیال
 • سیم پیچ و قاب آن
 • سیم‌های هادی
 • فنر
 • دریچه خروجی

 

خرید شیر برقی کولر گازی

 

مزایای خرید شیر برقی کولر گازی و اسپلیت

 • کنترل از راه دور و اتاق فرمان
 • امکان نصب در مکان‌های پر خطر( محیط‌های بسیار داغ و قابل انفجار، مکان‌هایی که دارای بخار شیمیایی هستند)
 • راه‌اندازی آسان و راحت
 • کوتاه شدن مسیر لوله‌کشی کولر گازی که باعث تخلیه آسان‌تر سیال از خط لوله می‌گردد.

 

 

شیر برقی کولر گازی

علت خراب شدن شیر برقی کولر گازی

خرابی های به وجود آمده در شیر برقی کولرهای گازی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه این علل را بازگو خواهیم کرد:

 1. عدم باز شدن دریچه های کولر گازی
 2. عدم بسته شدن دریچه های کولر گازی
 3. ولتاژ الکتریکی نامناسب (کمتر یا بیشتر)
 4. سنبله ولتاژ
 5. ایجاد مشکل یا خرابی در مدار مغناطیسی
 6. باز شدن اتصاالات سیم پیچ کولر گازی
 7. ورود گرد و غبار و دیگر آلودگی ها به درگاه پیلوت: معمولا از بالا رفتن دیسک، دیافراگم و پیستون جلوگیری میکند.
 8. تغییر شکل در ظاهر پیستون یا اهرم
 9. فشار وارده بیش از حد از طرف دیفرانسیل
 10. تداخل مکانیکی در حرکت پیستون
 11. افزایش دمای شیر برقی که ناشی از کار بیش از حد کولر میباشد.

 

تست سلامت شیر برقی کولر گازی

برای اطمینان از سلامت و عملکرد درست شیر برقی، کولر گازی خود را روشن کرده و از طریق کنترل آن را از حالت سرمایش بر روی حالت گرمایش و یا بالعکس قرار دهید. در صورتی که این تغییر حالت سریع انجام شد، بدین معناست که شیر برقی کولر گازی شما مشکل و عیبی ندارد. اما در صورت وجود مشکلاتی مانند صدای اضافی، کندی یا عدم تغییر حالت باید اقدام به تعویض و خرید شیر برقی کولر گازی خود کنید.

 

*نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ وجه نباید شیر برقی را حذف کنید. در این حالت قابلیت و حالت گرمایش آن کار نمی‌کند و در صورت قرار دادن کولر گازی در حالت گرما، مبرد به صورت مایع برگشت می‌کند و باعث خرابی کمپرسور می‌شود.*

چگونگی تعویض شیر برقی کولر گازی و اسپیلیت

پیش از هرچیزی بایذ بدانید که شیر برقی یکی از قطعات گران قیمت و مهم کولرگازی به شمار میرود. از طرفی این قطعات یکبار مصرف هستند و در صورتی که خرابی در ان پیش بیاید نمیتوان آن را تعمیر کرد، بلکه باید آن را جایگزین کرد. در صورتی که این مشکل برای کولرگازی یا اسپیلیت شما پیش آمد، توجه کنید که حتما باید کار را به کاردان سپرد تا هزینه های اضافی به شما متحمل نشود.

برای تعویض شیر برقی ابتدا باید از یک دستگاه برش جوشکاری استفاده کنید. پس از آن شیر‌برقی جدیدی که تهیه کرده اید را به ید به چهار لوله ای که به آن متصل می شوند جوش بدهید. در نطر داشته داشته باشید که برای محافظت از قسمت قایقی شکل شیر برقی باید باید یا دور تا دور قسمت مرکزی آن را با یک پارچه نم دار بپوشانید. همچنین میتوانید جوشکاری را در داخل یک ظرف بزرگ پر از آب انجام دهید. آسیب وارده به قسمت قایقی شیر برقی ناشی از افزایش حرارت دراین قسمت می باشد.

یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه شود، استفاده از شیر برقی فابریک و اورجینال است. توجه کنید که در صورت استفاده از قطعات تقلبی ممکن است آسیب‌های شدیدتری به دستگاه وارد شود. 

جمع بندی:

برای اطلاع از قیمت و خرید شیر برقی کولر گازی و اسپلیت در عمده بازار، از طریق راه‌های ارتباطی که برای شما قرار داده‌ایم با ما در ارتباط باشد. در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما کاربران عزیز و همراه خواهیم بود.

شاید علاقمند باشید به خواندن مطلب : آشنایی با قطعات کولر گازی