Skip to main content

کولر گازی و اسپلیت دستگاهی برای تهویه مطبوع هوا است. این دستگاه سرما ساز با ویژگی هایی که دارد تبدیل به یکی از متداول ترین و پرفروش ترین وسیله در فصل گرما شده است. کولرهای گازی و اسپلیت  میتوانند طی مدت زمان کوتاهی فضای مورد نظر را خنک کنند و به دمای مطلوب برسانند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با اجزاء و قطعات کولر گازی و اسپلیت آشنا کنیم و کاربرد آن ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

اصلی ترین معیار های خرید بهترین کولر گازی, خرید کولر گازی, معیار های انتخاب کولر گازی

تقسیم بندی اجزا کولر گازی و اسپلیت

اگر شما هم قصد خرید کولر گازی و اسپلیت را دارید قبل از هرچیز باید با اجزا آن آشنا شوید. اجزاء کولر گازی و اسپلیت چهار تقسیم بندی کلی دارند:

 • اجزاء داخلی:

اجزاء داخلی عبارتند از ابزار و قطعاتی که داخل بدنه کولر گازی و اسپلیت جایگذاری میشوند. مانند: لوله مویین، فن، کندانسور یا تقطیر کننده،کمپرسور یا موتور کولر گازی

 • اجزاء خارجی

اجزاء خارجی نیز به ابزار و قطعاتی گفته میشود که خارج از بدنه کولرهای گازی و اسپیلت ها هستند. مانند: فیلتر هوا، لوله تخلیه، اوپراتور یا تبخیر کننده، فن خنک کننده

 • اجزاء مکانیکی

قطعاتی مانند کندانسور یا تقطیر کننده، گاز مبرد یا خنک کننده،سینی زیر کولر، لوله تخلیه و دریچه، شیر انبساط یا لوله، کمپرسور یا موتور را اجزاء مکانیکی کولر گازی میگویند

 • اجزاء الکترونیکی

قطعاتی مانند برد الکترونیکی، سنسور تنظیم دما، تابلو برق، خازن، الکترو موتور فن یا پروانه، فیوز حرارتی اتوماتیک را اجزاء الکترونیکی می نامند.

قطعات کولر گازی ، خرید قطعات و تجهیزات کولر گازی - کرج تهویه 09123615263

 

معرفی اجزاء مکانیکی کولر گازی و اسپلیت

 • کندانسور یا تقطیر کننده:

این قسمت از کولر گازی و اسپلیت از صفحات آلومینیومی و لوله های مسی ساخته می شود. وظیفه اصلی کندانسور کولر گازی و اسپلیت دفع سرما در حالتی که از گرمایش کولر استفاده میشود و جذب گرمای ماده مبرد در حالت سرمایش می باشد.

 • گاز مبرد یا خنک کننده:

همانطور که از اسم آن پیداست گاز مبرد یا خنک کننده فرآیند سرمادهی و خنک سازی کولرهای گازی و اسپلیت را بر عهده دارد. گاز خنک کننده با قرار گرفتن در اواپراتور دستگاه از حالت مایع به گاز یا بالعکس، تغییر وضعیت پیدا می کند. از ویژگی های مثبت این گاز میتوان به سازگاری با محیط زیست، قدرت تبرید فوق العاده و عدم تولید آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد.

 • لوله تخلیه یا دریچه:

در اثر فرآیند کندانس در کولر گازی و اسپلیت ها ممکن است مقداری آب جمع شود. در این صورت این مقدار آب به سینی کوچیکی که در زیر دستگاه تعبیه شده، منتقل میشود. کاربرد اصلی لوله تخلیه این است که از سرریز شدن آب و ایجاد آسیب به کولر گازی و اسپلیت جلوگیری میکند.

 • کمپرسور:

کمپرسور یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت به شمار میرود. از وظایف کمپرسور میتوان به متراکم سازی گاز مبرد اشاره کرد. این متراکم سازی در ایجاد سرما و هوای خنک نقش مهمی دارد. همچنین در نظر داشته باشید که کمپرسور جزو بخش اصلی یک سیستم تبرید است. واحد تراکم علاوه بر ایجاد اختلاف فشار، گاز فشرده شده را از بخش کندانسور به اواپراتور کولر گازی و اسپلیت هدایت می کند.همچنین میتوان گفت که کمپرسورها متناسب با نوع و مدل کولر گازی، با جریان برق تک فاز یا سه فاز راه اندازی می شوند.

 • لوله مویی

مویی یکی از بخش‌های اصلی سیستم تبرید به شمار می رود. ایمن لوله نقش مهمی را در تنظیم وضعیت مایع مبرد دارد. هنگامی که مایع مبرد از کندانسور می‌گذارد و به لوله مویی می‌رسد، فشار مایع مبرد در هنگام گذشت از لوله مویی کاهش یافته و به حالت گاز در می‌آید.

 

قطعات داخلی کمپرسور کولر گازی و بررسی آن ها ، نمایندگی رسمی قطعات

معرفی اجزاء الکترونیکی کولر گازی و اسپلیت

 • برد الکترونیکی

برد الکترونیکی نیز مانند کمپرسور نقش بسیار مهمی در ایجاد سرمایش و گرمایش کولر گازی و اسپلیت دارد. در واقع میتوان گفت که برد الکترونیک به عنوان مغز این دستگاه عمل میکند. همچنین کنترل سرعت فن کولر، فعال سازی کمپرسور و خاموش یا روشن شدن کولر نیز توسط برد الکترونیکی انجام می شود.

 • سنسور تنظیم دما

همانطور که از اسم آن پیداست وظیفه کنترل، تنظیم و مدیریت دمای هوا بر عهده سنسور تنظیم دما می باشد. معمولا حسگر کنترل بر روی اوپراتور دستگاه تعبیه میشود.

 • الکترو موتور فن

وظیفه اصلی قطعه الکترو موتور فن چرخش و کنترل سرعت پروانه فن کولر گازی و اسپلیت می باشد منظور از چرخش و کنترل الکترو موتور فن، حرکت دورانی پروانه هوایی است که در محفظه اوپراتور سرد شده و به داخل اتاق هدایت میشود. اینکار در بخش یونیت داخلی انجام میشود. در یونیت خارجی گرمای گرفته شده از گاز مبرد به وسیله لوله‌های ‌کندانسور وارد فضای بیرون می‌شود. بدین صورت فضای داخل اتاق توسط دستگاه خنک می شود.

 • تابلو برق

تابلو برق یکی دیگر ابزار و قطعات الکترونیکی کولرگازی و اسپلیت ها به شمار می رود. انواع کاربرد تابلو برق عبارتست از: جلوگیری از ورود گرد غبار به داخل تابلو برق،خنک کننده و تهویه کنترلرهای الکتریکی و مانیتورینگ، دیزل ژنراتور، حسگر تست حرارتی، میکرو توربین های گازی، کوره های القایی و… می باشد.

 • خازن

خازن به عنوان یکی از مهم ترین قطعات داخل کولر گازی و اسپلیت شناخته شده است. خازن کولر گازی و اسپلیت در یک مدار الکترونیکی قرار گرفته که ذخیره ی برق و آزاد کردن آن در زمان مناسب، وظیفه ی اصلی این قطعه می باشد. همچنین خازن در استارت زدن موتور کمپرسور نقش بسیار مهمی دارد. خازن های به کار رفته در کولر گازی و اسپلیت انواع مختلفی دارند و با توجه به کارکرد آن ها قیمت های متفاوتی نیز دارند. انواع خازن ها شامل:

 1. خارن فنی کولر گازی و اسپلیت
 2. خازن کمپرسور کولر گازی و اسپلیت
 3. خازن فنی بیرونی کولر گازی و اسپلیت
 • فیوز حرارتی

در واقع فیوز حرارتی نقش ایمنی الکتریکی را در کولر گازی و اسپلیت ایفا میکند. این وسیله جریان الکتریکی را هنگام گرم شدن در دمای خاص قطع می کند.  این وسیله ممکن است برای استفاده یک بار مصرف باشد یا ممکن است به صورت دستی یا خودکار، تنظیم مجدد شود.

جمع بندی:

کولرهای گازی و اسپلیت ها انواع مختلفی دارند و با توجه به ویژگی و قدرت خنک کنندگی آن قیمت متفاوتی نیز دارند. اگر شما قصد خرید کولر گازی و اسپلیت را دارید به شما پیشنهاد میکنیم ابتدا با ویژگی های کلی این وسیله آشنا شوید. از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما متشکریم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. برای خرید و فروش مطمئن و آسان و کسب قیمت اجزاء کولر گازی و اسپیلت می‌توانید از طریق شماره‌هایی که در زیر برای شما قرار دادیم در عمده بازار با ما در ارتباط باشد.

ممکن است علاقمند باشید که به خواندن مطلب: نحوه عملکرد کولر گازی و اسپلیت