Skip to main content

با شروع فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا آن استفاده از گولر گازی یا اسپلیت به حداکثر می رسد. از این رو مهم است که کولر گازی، اسپلیت و دیگر وسایل سرمایشی را به طور دوزه ای و مرتب چک کنید تا در صورت وجود مشکل آن را رفع کنید. البته باید بدانید که خرابی در ابزار سرمایشی امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است.

سرویس دوره ای به شما کمک می کند تا از خرابی کولر زودتر خبر دار شوید و از ایجاد خرابی های بیشتر جلوگیری کنید. خرابی های کولر گازی و اسپلیت ممکن است علت های متفاوتی داشته باشد. نکته مهم این است که برای تعمیر کولر گازی یا اسپلیت حتما از متخصصان این حوزه کمک بگیرید تا آسیب جدی به اموال شما وارد نشود. در ادامه این مطلب سعی کرده ایم علل خرابی کولر گازی و اسپلیت را به طور مفصل برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

علت های رایج خرابی کولر گازی و اسپلیت

 1. خرابی کندانسور یا فن بیرونی کولر گازی
 2. خرابی کمپرسور
 3. چکه کردن آب از داخل
 4. وجود برفک در اطراف لوله
 5. پرتاب دوده و سیاهی
 6. نشتی گاز
 7. خاموش نشدن کولر گازی یا اسپلیت
 8. بوی بد کولر گازی و اسپلیت
 9. روشن نشدن کولر گازی و اسپلیت توسط کنترل
 10. خرابی ترموستات کولر گازی و اسپلیت
 11. وجود برق در بدنه دستگاه کولر گازی یا اسپلیت
 12. صداهای غیرعادی
 13. چکیدن آب از بیرون
 14. خرابی فن پنل داخلی دستگاه
 15. خرابی برد الکتریکی دستگاه
 16. چکه کردن اب از دستگاه هنگامی که خاموش است.
 17. خرابی کابل ها سیم کشی آن
 18. کولر گازی و اسپلیت خنک نمی کند.
 19. روشن نشدن کولر گازی و اسپلیت
 20. دستگاه باد گرم می دهد.
 21. خرابی اتومات کولر گازی یا اسپلیت
 22. بسته نشدن دریچه کولر گازی
 23. فیلتر هوای کثیف
 24. کابل و سیم کشی نامناسب

علت خرابی کندانسور یا فن بیرونی کولر گازی یا اسپلیت

وظیفه اصلی کندانسور یا همان فن بیرونی دستگاه تصفیه هوای منزل است. تصفیه هوا به معنای هدایت هوای گرم گرم به فضای بیرون است. خرابی کندانسور باعث می شود گرمای داخل به کمپرسور فشار وارد کند و احتمالا خرابی کندانسور منجر به خرابی های بیشتری در دستگاه خواهد شد. معمولا نشانه های اولیه خراب شدن کندانسور از کار افتادن فن بیرونی دستگاه است.

چنانچه متوجه نقص کارکرد فن کولر شدید ابتدا جعبه برق و فیوز دستگاه را چک کنید زیرا ممکن است خازن یا موتور فن دستگاه دچار اختلال شده باشد. برای بررسی بهتر می توانید یک وسیله نازک مانند چوب هنگامی که کولر روشن است کندانسور را هل دهید. اگر فن دستگاه همچنان کار نکرد کولر گازی و اسپلیت را خاموش کرده و برای تعمیر دستگاه اقدام کنید.

علت خرابی کمپرسور

کمپرسور یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی یا اسپلیت به شمار می رود به طوری که به آن قلب کولر نیز می گویند. اگر کارکرد کمپرسور دچار اختلال شود، عملکرد دستگاه مختل می شود. خرابی کمپرسور می تواند علائم و نشانه های مختلفی داشته باشد. برای مثال: تولید باد گرم توسط دستگاه. اگر این اتفاق افتاد سریعا کولر گازی یا اسپلیت را خاموش کنید زیرا ممکن است باعث خرابی بیشتر یا گاها سوختن دستگاه شود. سپس برای تعمیر یا تعویض کمپرسور اقدام کنید.

خرابی کولر گازی یا اسپلیت که مربوط به نشتی آب می باشد

دلیل به وجود آمدن مشکل نشتی آب در کولر گازی می تواند متفاوت باشد. نشتی آب باعث می شود دستگاه از داخل یا خرج نشتی آب داشته باشد.
چکه کردن آب از خارج کولر گازی یا اسپلیت:

معمولا گودال آبی زیر کندانسور کولر گازی یا اسپلیت وجود دارد، در صورتی که عملکرد کولر مشکلی نداشته باشد وجود گودال نیز طبیعی است. اما در نظر داشته باشید که در دماهای پایین تر ممکن است کولر گازی یخ بزند و این گودال در اثر ذوب یخ ها به وجود بیاید. از این رو باید به طور مرتب آن را تمیز کرد. البته وجود فیلتر هوای دستگاه کثیف یا قدیمی ممکن است از دیگر دلایل چکه کردن آب از خارج کولر گازی یا اسپلیت باشد.

خرید خازن کولر گازی و اسپلیت

خرید عمده کولرگازی اجنرال و استفاده از خدمات پس‌ازفروش ویژه

چکه کردن آب از داخل کولر گازی یا اسپلیت:

برای رفع این مشکل ابتدا دستگاه را خاموش کنید. ممکن است که مسیر تخلیه آب در کولر مسدود شده باشد. سپس تلاش کنید مسدودیت مسیر تخلیه آب دستگاه را رفع کنید. اگر هکچنان مشکل چکه کردن اب رفع نشده بود، ممک است تشت تخلیه کولر گازی یا اسپلیت زنگ زده باشد یا پمپ فشرده آن خراب شده باشد.

چکه کردن آب از کولر هنگامی که دستگاه خاموش است

چنانچه فیلتر دستگاه کثیف باشد یا گاز کولر کم باشد امکان یخ زدگی در کولر گازی وجود دارد. هنگامی که دستگاه خاموش است یخ ها ذوب می شوند و باعث نشتی دستگاه می شود.

علت برفک زدن لوله های کولر گازی یا اسپلیت

کم بودن گاز و کثیف بودن فیلتر کولر گازی یا اسپلیت علت اصلی برفک زدن لوله ها کندانسور می باشد. در این شرایط تا رفع مشکل دستگاه ان را روشن نکنید.

پرتاب دوده و سیاهی توسط کولر

اگر محل نصب کولر گازی یا اسپلیت نزدیک به آشپزخانه باشد، چربی های موجود در فضا بر روی موتور فن می نشیند و باعث پرتاب دوده و سیاهی می شود. برای رفع این مشکل باید فن کولر را تمیز کنید.

علت نشتی گاز کولر گازی یا اسپلیت

در صورتی که کولر مشکل نشتی گاز داشته باشد، نمی تواند باد خنک تولید کند. به طور کلی گاز فریون ماده اصلی خنک کننده دستگاه به شمار می رود و توسط کمپرسور فشرده می شود. سپس گرمای آن را از بین می برد و آن را تبدیل به مایع می کند. در آخر گاز فشرده شده توسط کندانسور خنک می شود و وارد محیط می شود.

دقت کنید چنانچه کولر یا اسپلیت دچار نشتی گاز شده باشند، شارژ مکرر گاز کولر کاری بیهوده است. برای رفع این مشکل باید با تعمیر کار تماس بگیرید تا ایشان با بررسی بتواند محل نشتی گاز در دستگاه را پیدا کنند.

خاموش نشدن کولر گازی یا اسپلیت و علت آن

علت اصلی خاموش نشدن کولر گازی یا اسپلیت می تواند خرابی ترموستات باشد. وظیفه اصلی ترموستات تنظیم دمای ولتاژ موتور فن و کمپرسور می باشد.چنانچه اختلالی در اتصال ترموستات به کمپرسور به وجود بیاید، دستگاه خاموش نمی شود.

خرید عمده کولرگازی
خرید عمده کولرگازی
دلیل بوی بد کولر گازی یا اسپلیت

دستگاه های سرمایشی با کمک لوله ها هوای فضای داخل را می گیرند و آن را به سینی منتقل و سپس خارج می کنند. چنانچه این لوله ها مسدود شوند یاآب به داخل کولر برگردد یا آب داخل سینی راکد بماند، باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود . این مشکل اگر رفع نشود ممکن است باعث ایجاد آسیب های بیشتری شود.

روشن نشدن کولر توسط کنترل
 • خرابی کریستالی روی برد ریموت کنترل
 • تمام شدن باطری ریموت کنترل
 • خرابی برد کنترل اصلی
خرابی ترموستات کولر

برای رفع مشکل خرابی ترموستات کولر ابتدا حالت آن را از خودار به دستی نغییر دهید سپس این مشکل را با تعمیر کاران کولر گازی در میان بگذارید.

صداهای غیر عادی

ایجاد صدای های غیر عادی ممکن است به علت خرابی موارد زیر باشد:

 • پروانه فن
 • بلور فن
 • فن
خرابی فن پنل داخلی دستگاه

برای رفع این مشکل ابتدا باید فن داخلی کولر را بررسی کنید که چیزی درون آن گیر نکرده باشد. سپس فیلتر هوا را بررسی کنید در صورتی که کثیف بود باید آن را تمیز کنید. اگر مشکل رفع نشد باید کویل سرد کننده و لوله های مبرد را بررسی کنید. در صورتی که مشکل کولر حل نشد به احتمال زیاد رله فن یا موتور فن دستگاه مشکل دارد. توجه کنید اگر لوله مبرد یا کوین سرد کننده یخ زده بود باید صبر کنید یخ آن ذوب شود سپس آن را بررسی کنید.

خرابی برد الکتریکی دستگاه

خرابی برد کولر گازی یا اسپلیا نشانه های متفاوتی دارد:

 • خرابی کمپرسور
 • خرابی فن
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • روشن نشدن دستگاه
 • کار نکردن کمپرسور
 • وجود برق در بدنه
 • عدم خنک کنندگی
 • نمایش ارور خرابی در برد الکتریکی
 • کم شدن باد خنک کولر
 • سرمای بیش از حد
 • از کار افتادن ریموت کنترل

علت خرابی برد الکتریکی:

 • عدم سرویس دوره ای
 • استفاده از کابل نامناسبنپ
 • نوسانات برق
 • سیم کشی اشتباه
 • نصب اشتباه کولر گازی یا اسپلیت
خرابی کابل و سیم کشی آن

گاهی اوقات به دلیل سیم کشی اشتباه آمپر مصرفی کولر بالا می رود و باعث می شود که کولر گازی یا اسپلیت به طور ناگهانی روشن یا خاموش شود.

جمع بندی:

سعی کردیم در این مقاله انواع خرابی ها و علت آن را برای شما بازگو کنیم. چنانچه ابزار و وسایل سرمایشی شما دچار مشکلی شد سعی کنید که قطعات داخلی آن را دست نزنید و برای تعمیرات با افراد متخصص تماس بگیرید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

اشنایی با کمپرسور کولر گازی